Kajenje ogroža naše zdravje
Kajenje škoduje našemu zdravju in je prvi med vzroki za bolezni in smrt, ki bi jih lahko preprečili. V telesu skorajda ni organa, na katerega kajenje ne bi škodljivo vplivalo.
V Sloveniji po podatkih NIJZ iz leta 2023 vsaj en tobačni ali nikotinski izdelek uporablja ena četrtina prebivalstva v starosti od 25 do 74 let. Kajenje pa ne škoduje samo zdravju kadilcev, ampak zdravju vseh, ki se zadržujejo v istih prostorih. Pasivno kajenje, kot rečemo vdihavanju tobačnega dima, ki smo mu izpostavljeni v prostoru, je še posebej škodljivo za otroke in nosečnice.
Tobačni dim je mešanica nekaj tisoč različnih snovi v obliki plinov in delcev, med katerimi je 60 sestavin že dokazano karcinogenih (povzročajo raka), za mnogo sestavin pa se še domneva, da bi lahko bile. Kajenje pa ne povzroča le pljučnega raka, ampak povečuje tveganje za še nekaj drugih vrst rakov, kot so rak ustne votline, žrela, grla, požiralnika, želodca in druge. Poleg rakavih obolenj, kajenje povzroča kronično obstruktivno pljučno bolezen, poveča tveganje za razvoj sladkorne bolezni, hipertenzije in osteoporoze. Pri moških lahko povzroči impotenco, pri ženskah pa različne ginekološke težave.
Nekaj časa je veljalo prepričanje, da je uporaba elektronskih cigaret varna, še posebej kot kratkotrajna uporaba ob opuščanju kajenja. Z leti se je izkazalo, da so snovi, prisotne v aerosolu elektronskih cigaret, rakotvorne in dražljive, vseh vplivov na zdravje pa niti še ne poznamo.
Opuščanje kajenja
Dve tretjini kadilcev si želita kajenje opustiti. Nikotin je snov v cigaretah, ki je odgovorna za zasvojenost, saj deluje stimulativno na osrednji živčni sistem. Poleg tega povečuje krvni tlak in srčno frekvenco, motnje spanja, povzroča glavobole, aritmije, upočasni celjenje ran in pospeši staranje kože.
Prve koristi opustitve kajenja so vidne že zelo hitro in se povečujejo s pretečenim časom. V 20 minutah se znižata srčni utrip in krvni tlak ter izboljša prekrvavitev okončin. Po dveh tednih se začne izboljševati delovanje pljuč in krvnega obtoka, zmanjša pa se tveganje za srčni infarkt. Vsaj en mesec je potreben, da se zmanjšata kašelj in težave z dihanjem. Po enem letu od prenehanja kajenja je tveganje za koronarno srčno bolezen za polovico manjše.
Opuščanje kajenja bo uspešnejše, če se poslužimo različnih oblik pomoči. V zdravstvenih domovih so kadilcem in svojcem na voljo brezplačne skupinske ali individualne delavnice, kjer se kadilci lahko naučijo, zakaj je vredno opustiti kajenje, kakšni so načini za opuščanje kajenja, kako premagati telesno ali duševno zasvojenost in kako vzdrževati abstinenco.
Zdravila za pomoč pri opuščanju kajenja
V lekarni so na voljo zdravila za pomoč pri odvajanju od kajenja, ki delujejo tako, da zmanjšajo potrebo telesa po nikotinu in odtegnitvene simptome, kar olajša odvajanje od kajenja. Največja težava pri opuščanju kajenja so želja po tobaku, glavobol, suh jezik, zaprtje, tiščanje v prsih, nemir, slaba volja, nespečnost in motnje v koncentraciji. Ti znaki se lahko zmanjšajo že zelo hitro, lahko pa trajajo več tednov.
V obliki zdravil brez recepta je pri opuščanju kajenja na voljo nikotinska nadomestna terapija (NNT). Ta zdravila vsebujejo nikotin, ki stimulira nikotinske receptorje v možganih in zmanjšuje odtegnitvene simptome. Terapija bolniku dovaja le nikotin, ne pa tudi ostalih škodljivih snovi, ki se običajno nahajajo v tobačnih izdelkih. Raziskave kažejo, da lahko uporaba teh zdravil podvoji verjetnost opustitve kajenja, saj zmanjša jakost simptomov abstinenčnega sindroma, zmanjša željo po tobačnem izdelku in je alternativa v situacijah, ko nastopi želja po tobačnem izdelku. Terapija je učinkovita in varna, lahko pa se uporablja tudi v kombinaciji.
Zdravilo je na voljo v obliki žvečilnih gumijev, razpršila in obližev. Farmacevtski strokovni delavec v lekarni vam bo pomagal izbrati najustreznejšo obliko za vas. Oralno pršilo je primerno za posameznika, ki želi hitro potešitev hrepenenja. Žvečilnih gumijev naj se poslužijo kadilci, ki želijo zamotiti usta. Obliži pa bodo najbolj ustrezni za tiste, ki si želijo enostavne uporabe. Za pomoč pri opuščanju so na voljo tudi zdravila na recept, ki vam jih po pregledu lahko predpiše zdravnik.
Škodljivi učinki kajenja na človekovo telo
- Oči:
- takojšen učinek: draženje oči zaradi cigaretnega dima
- kronični kadilci: zmanjšanje ostrine vida, težko razpoznavanje barve
- Ustna votlina:
- rumeni in nezdravi zobje, kar spremlja še značilen neprijeten zadah
- zmanjšana zmožnost okušanja
- glas izgublja čistost
- pogosta vnetja dlesni
- pomanjkanje apetita
- rak v ustni votlini
- Koža obraza in telesa:
- s kajenjem postaja koža nagubana in starikava
- kajenje ima negativen vpliv na akne
- porumenela koža na rokah
- Dihala:
- nalaganje delcev tobačnega dima (katrana) v pljučih in na sluznici dihalnih poti, kar povzroča pogoste okužbe dihal
- različne bolezni dihal kot npr. kronični bronhitis, pljučni rak, rak na grlu…
- Prebavila:
- kajenje povzroča draženje sluznic prebavil, kar vodi v pogostejše obolevanje zaradi rane na želodcu in dvanajstniku, raka v požiralniku, lahko pa tudi v razvoj raka na žrelu, želodcu, trebušni slinavki
- Srce in ožilje:
- nikotin in ogljikov monoksid okvarjata žilje, kar se kaže na srcu kot večja verjetnost za razvoj angine pektoris in srčnega infarkta, v možganih kot večja pogostost možganske kapi in v spodnjih okončinah kot bolečine v mečih
- Možgani:
- kajenje povzroča psihično in telesno odvisnost
- kadilci uporabljajo kajenje za razbremenitev v določenih psihično napetih situacijah in kot pomoč pri nadzoru čustev
- Ostali vplivi kajenja na zdravje:
- večja dovzetnost za različne okužbe
- slabše celjenje ran
- pogosta nespečnost
- manjša telesna zmogljivost kot pri nekadilcih
Za nasvet in informacije o zdravilih, ki so namenjena opuščanju kajenja, povprašajte v lekarni.
Datum priprave informacije: Januar, 2025