Slabost v nosečnosti
Slabost, ki ji lahko sledi bruhanje, je težava večine nosečnic. Poznamo jo tudi pod imenom jutranja slabost, čeprav lahko vztraja tudi čez dan. Najbolj značilna je za prvo tromesečje, vendar je lahko prisotna celotno obdobje nosečnosti.
Stopnja težav se lahko močno razlikuje, od blažjih težav, do obsežnega bruhanja, izgube teže in dehidracije. Težje primere vedno zdravimo pod zdravniškim nadzorom, v primeru blažjih težav pa si nosečnica lahko pomaga sama.
Samozdravljenje ob blažjih težavah
Prehranski ukrepi
Čeprav je malo dokazov, ki bi podprli učinkovitost na zmanjšanje slabosti, izkušnje kažejo, da lahko slabost omilijo naslednji prehranski ukrepi:
- več majhnih obrokov hrane čez dan (z več ogljikovimi hidrati in manj maščobami),
- izogibanje začinjeni in mastni hrani,
- pitje vode po požirkih,
- slana hrana v jutranjih urah in uživanje kislih ali trpkih pijač namesto vode,
- večerni obrok iz proteinov.
Zdravila in izdelki za lajšanje težav pri slabosti in bruhanju
Ingver, ki so ga stoletja uporabljali kot začimbo, v zadnjem desetletju izkazuje tudi učinke pri slabosti. V zdravilne namene se uporablja olupljena in posušena korenika, ki raste pod zemljo. V nizkih odmerkih ingver deluje kot sredstvo za izboljšanje prebave, v visokih odmerkih, kar dosežemo s standardiziranimi izvlečki, pa ga uporabljamo za lajšanje slabosti in bruhanja ter potovalne slabosti. V lekarnah na voljo prehransko dopolnilo s standardiziranim suhim izvlečkom ingverja v kapsulah ali pastilah, ki je namenjeno tudi nosečnicam in doječim materam.
Nekatere raziskave so pokazale, da akupresura učinkovito izboljša težave s slabostjo in bruhanjem. V lekarnah imamo na voljo zapestnice s principom delovanja na akupresurno točko P6, ki se uporabljajo za lajšanje nosečniške slabosti ter slabosti med vožnjo. Točko P6 najdemo, če si položimo tri prste - prstanec, sredinec in kazalec - na zapestje druge roke tako, da se prstanec ravno dotika konca dlani. To dosežemo s pravilno nameščeno zapestnico. Uporaba je primerna tudi za doječe matere.
Slabost lahko privede do bruhanja, izgube tekočine in soli v telesu. Kadar je potrebno nadomestiti izgubljene elektrolite, tekočino in glukozo zaradi bruhanja, enako velja v primeru driske ali prekomernega potenja, lahko nosečnica ali doječa mati uporabi peroralno rehidracijsko sol. S pitjem pripravljene raztopine po navodilu proizvajalca preprečujemo nadaljnjo dehidracijo in pomagamo vzdrževati hidriranost telesa. V primeru izrazite dehidracije se mora nosečnica posvetovati z zdravnikom.
Datum priprave informacije: Junij, 2024