Prebolel sem virozo, sedaj pa imam že 14 dni blago drisko. Užival sem že aktivno oglje, probiotike in Dimexanol, vendar se mi blato samo malo zgosti, nato pa je spet isto kot prej. Na potrebo me sicer ne sili, grem pa do 3x na dan. Prosim za nasvet, saj ne želim obremenjevati zdravnika.
Kadar diska traja dlje časa (več tednov) oziroma se ponavlja govorimo o kronični driski, kjer moramo poiskati vzrok težav. K zdravniku morate, če:
- je driska zelo huda in se po dveh dneh samozdravljenja še poslabša,
- drisko spremlja dolgotrajno bruhanje,
- v blatu opazite kri,
- imate hude krče in bolečine v trebuhu,
- ste izrazito oslabeli in izsušeni (znaki izsušitve so: suha usta, huda žeja, malo ali celo nič seča, temen urin, omotica in hiter srčni utrip),
- imate ob driski več dni trajajočo povišano telesno temperaturo,
- imate druge kronične bolezni (npr. sladkorno bolezen, bolezni srca, zmanjšano odpornost organizma),
- ste noseči
- se je driska pojavila ob jemanju antibiotikov ali kmalu za tem,
- driska po 10 dneh ne poneha,
- se izmenjujeta driska in zaprtje,
- se driska ponavlja.
Iz napisanega je razvidno, da ste že posegli po izdelkih za samozdravljenje, ki so na voljo v lekarni. Medicinsko oglje se uporablja, kadar sumite, da je driska posledica zastrupitve s hrano, saj ob zastrupitvi veže nase bakterije in strupe. Na podoben način deluje Dimexanol, ki nase veže snovi, ki povzročajo drisko, in tako zaustavi njihovo delovanje, hkrati pa pomaga pri rehidraciji. Ti izdelki so primerni za uporabo, kadar sumite, da je vzrok driske na primer pokvarjena hrana... Probiotiki vsebujejo črevesu lastne bakterije, ki pripomorejo k normalizaciji črevesne flore in jih je pri prebavnih težavah priporočeno uživati.
Poleg ukrepov, ki jih že izvajate priporočam, da uživate majhne obroke hrane. Uživate lahko prepečenec, tudi riž, banane, krompir, prežganke, korenčkove juhe, zelenjavne pireje, nastrgana in porjavela jabolka. Uživajte manj mleka in mlečnih izdelkov, sladkorja, čistih maščob ter svežega sadja in zelenjave. Izogibajte se začinjeni hrani in kavi. Ko se driska umirja, postopoma preidite na normalno hrano. Da preprečite dehidracijo pijte blago sladkano ali blago soljeno vodo, rehidracijsko raztopino ali blago sladkane čaje. Priporočeni so čaji s čreslovinami ali tanini, ki na sluznici črevesa tvorijo zaščitni sloj. Taki čaji so: suhe borovnice, srčna moč, ruski čaj, zeleni čaj…
V kolikor se težave kljub izvajanju vseh predpisanih ukrepov niso izboljšale oziroma se stopnjujejo, svetujem posvet z zdravnikom.
Datum priprave informacije: Marec, 2019
Pripravil-a: Maruša Cvek, mag. farm.
V primeru dodatnih vprašanj ali nejasnosti prosimo, da nam ponovno pišete ali nas pokličite v Farmakoinformativno službo Gorenjskih lekarn na telefon: 04 20 16 133.