Nega kože pri otroku z atopijskim dermatitisom
Atopijski dermatitis je pogosta, kronična, ponavljajoča in močno srbeča vnetna bolezen kože. Pojavlja se v vseh življenjskih obdobjih, pogosto prizadene dojenčke in male otroke. Zanj so značilne kožne spremembe, ki so posledica spremenjene funkcije kožne bariere. Pri dojenčkih spremembe najpogosteje opazimo na ličkih, koža je pordela in vneta, lahko rosi. Koža okrog ust, pod plenicami, v kožnih gubah in v popku praviloma ni prizadeta. Pri majhnih otrocih spremembe na koži ne izločajo tekočin, temveč so bolj suhe. Tipično je prizadeta koža po zapestjih in gležnjih. Pri mladostnikih in odraslih so prizadeti pregibi velikih sklepov, vrat in obraz. V vseh obdobjih se lahko bolezen razširi na ostale dele telesa.
Diagnozo atopijski dermatitis naj postavi zdravnik, saj je pomemben pogovor o znakih in simptomih bolezni ter natančen klinični pregled. Včasih se je potrebno poslužiti tudi alergoloških testov in drugih laboratorijskih preiskav, zato naj zdravljenje vodi strokovnjak s tega področja.
Mame in očetje so pomemben člen pri zdravljenju atopijskega dermatitisa. Pomembno je, da se ugotovi, kaj sproži nastanek izbruhov. Če se posumi na preobčutljivost na hrano, se lahko opravi vbodne teste in določi povzročitelja. V tem primeru se je tej hrani dobro izogibati, vendar je enostranska dieta lahko škodljiva za otrokov napredek, zato je dieto potrebno uvesti vedno po posvetu z zdravnikom.
Preventivno zdravljenje in preprečevanje poslabšanj
Primerna nega kože je ob splošnih ukrepih, izogibanju alergenom in zdravljenju z zdravili osnova preventivnega zdravljenja in preprečevanja poslabšanj atopijskega dermatitisa. Vztrajen vsakodnevni nanos ustreznih negovalnih mazil in vlaženje kože pomaga ohranjati in obnavljati oslabljeno pregradno funkcijo kože, zmanjša vstop alergenov in mikroorganizmov skozi kožo v telo, zavre imunsko reakcijo v koži ter zmanjša možnost za ponovni zagon bolezni. Na kožo moramo nanesti dovolj mazilne podlage vsaj dvakrat na dan, vedno na vlažno kožo v nekaj minutah po kopanju ali tuširanju. Občasno se svetujejo oljne kopeli, vendar ne, kadar je koža vneta ali nastopijo znaki kot so rosenje, mehurčki, ragade. Pri umivanju je potrebno uporabljati mila, ki imajo pH vrednosti blizu vrednosti kislinskega plašča kože (pH 5,5), pri umivanju bodimo zmerni. Izogibati se je potrebno penečim kopelim in gelom z dodatkom različnih barvil, konzervansov in eteričnih olj.
Negovalni izdelki za vlaženje kože
Dober negovalni izdelek naj vsebuje učinkovine, ki jih koža lahko »uporabi« za obnovo vlažnosti in oslabljene funkcije kože. V lekarnah imamo dermatološke izdelke, ki so dostopni v številnih oblikah in z različnimi učinkovinami. Na tržišču se v zadnjem času pojavlja skupina vlažilnih pripravkov, sestavljenih iz maščob in vode, ujete v strukturo s posebno tehnologijo.
Učinkovine v grobem razdelimo v tri skupine:
- Humektanti vlažilno delujejo tako, da pritegnejo in zadržujejo vodo v povrhnjici. V to skupino spadajo: glicerol, propilenglikol, sorbitol, urea, natrijev laktat, aminokisline, natrijeva sol pirolidonske kisline, hialuronska kislina, pantenol.
- Emoliensi delujejo zaščitno in preprečujejo izsušitev kože. To dosežejo s tvorbo zaščitnega filma na površini kože. Sem spadajo glicerin stearat, propilen glikol in sojini steroli.
- Okluzivi so mastne snovi, ki preprečujejo izhlapevanje vode. Tipična predstavnika sta vazelin in lanolin. Za uporabnika so ti pripravki manj prijetni zaradi mastnosti.
Pomembno je, da mazanje z negovalnimi izdelki postane dnevna rutina tudi v obdobju izboljšanj. Nega kože mora biti še posebej intenzivna in redna v zimskem času, hladnem in vetrovnem vremenu. Ob redni uporabi negovalnih izdelkov je dokazano zmanjšana poraba kortikosteroidnih mazil, ki se uporabljajo za zdravljenje vnetnih žarišč na koži, pa tudi izbruhi bolezni so redkejši in blažji. Več o zdravljenju atopijskega dermatitisa…
Farmacevtski slovarček
POVRHNJICA - plast celic na površini kože ali sluznice, epidermis
Literatura
- Katarina Šmuc Berger (2010). Atopijski dermatitis in pregradna funkcija kože – Pomen primerne nege kože. Zbornik sestanka: Alergijske bolezni kože, str. 52-56
- Irena Martinčič. Zdravljenje atopijskega dermatitisa. Farmapro, 2016
- Vlasta Dragoš. Atopijski dermatitits. Farmapro, 2016
Datum priprave informacije: Marec, 2025