Oskrba rane
Koža je kompleksen organ, ki opravlja številne zahtevne naloge. Med drugim koža ščiti telo pred vdorom snovi iz okolja ter pred škodljivimi zunanjimi vplivi, ki lahko vodijo do poškodbe kože.
Rana nastane na mestu, kjer se tkivo pretrga. Glede na globino razlikujemo površinske in globoke rane. Površinske rane segajo v zgornjo plast kože. Globoke rane segajo globlje, lahko v podkožje ali celo v mišice. Rane ločimo tudi glede na čas celjenja. Akutne rane, med katere uvrščamo praske, ureznine, odrgnine, vbodnine, kirurške rane in opekline, praviloma nastanejo zaradi zunanje poškodbe. Kronične rane pa nastanejo zaradi bolezenskih sprememb, kot so motnje v žilni prekrvavitvi, rakava obolenja, razjede zaradi pritiska na del telesa, spremembe, ki nastanejo na stopalu bolnika kot posledica kroničnih zapletov sladkorne bolezni. Te rane se običajno celijo dlje časa, saj je celjenje odvisno tudi od osnovne bolezni.
Kako ravnati pri poškodbah kože?
Sami oskrbimo le površinske, manjše, akutne rane brez znakov okužbe. Na okužbo lahko pomislimo, kadar ima rana povečan izloček, je pordela ali topla. Brez zdravniškega nadzora nikoli ne oskrbujemo ugrizov, globokih ran, zelo umazanih ran, ureznin, katerih robovi niso gladki, kadar se na mestu pod rano občuti odrevenelost ali nezmožnost gibanja, kadar gre za vbod z odvrženo injekcijsko iglo, kadar ne zmoremo odstraniti tujka ali kadar po 15 min neprekinjenega pritiska na rano le-ta še vedno krvavi. Za določene skupine bolnikov, na primer z motnjami v strjevanju krvi ali s sladkorno boleznijo, je ob nastanku ran priporočljiv posvet z zdravnikom.
Pri vseh vrstah ran velja, da v primeru krvavitve najprej poskrbimo za zaustavitev le-te. Na rano pritisnemo, najbolje s sterilno kompreso ali čisto tkanino. Rano speremo s fiziološko raztopino ali pod neoporečno tekočo vodo. Rano prekrijemo s sterilno obvezo (gazo, kompreso), ki jo redno menjavamo (ob prepojenosti obveze, pojavu vonja, bolečine). V primeru otekline, podplutbe ali opekline je priporočljivo, da rano hladimo z obkladki (pomagamo si lahko s hladilnimi blazinicami, primernimi za shranjevanje v hladilniku ali zamrzovalniku).
Kateri izdelki pospešijo celjenje ran?
Pri površinskih ranah si lahko pomagamo z uporabo izdelkov, ki s svojimi lastnostmi pripomorejo k hitrejšemu celjenju ran. Na vse vrste ran v fazi celjenja lahko nanesemo hidrogele, ki vzdržujejo vlažnost rane, vežejo izloček iz rane ter mehčajo odmrlo tkivo. Nanesemo jih lahko v debelem sloju in rano pokrijemo z ustreznimi obliži ali sodobnimi oblogami za rane. Tudi izdelki, ki vsebujejo hialuronsko kislino, vzdržujejo vlažnost rane ter povrnejo čvrstost, prožnost in elastičnost tkiva.
Antiseptiki, npr. perujski balzam, medicinski med, oktenidin, klorheksidin, uničujejo mikroorganizme na koži. Uporabljamo tudi izdelke rastlinskega izvora s protivnetnim delovanjem (ekstrakt prave kamilice, alojin gel) ter izdelke z aktivnim kisikom.
Mazilo za rane Galenskega laboratorija Gorenjskih lekarn je pripravljeno po preizkušeni lekarniški recepturi. Uporabljamo ga pri odrgninah, preležaninah, opeklinah, žuljih, razpokani koži. Vsebuje tekoči ekstrakt prave kamilice, ki deluje protibakterijsko in protivnetno ter bizmutov subgalat, ki suši izcedek in zaščiti prizadeti predel pred draženjem. Dodatek perujskega balzama deluje blago antiseptično.
V toplih pomladanskih in poletnih dneh se nam zlahka zgodi, da nas sonce ujame nepripravljene. Opeklina, tudi tista, ki nastane zaradi izpostavljanja sončnim žarkom, je poškodba tkiva. Zato ne smemo pozabiti na zaščito kože pred soncem, bodisi s kremo z zaščitnim faktorjem ali zaščito z oblačili. V primeru blažjih sončnih in drugih opeklin lahko uporabimo izdelke, ki spodbujajo obnavljanje poškodovanega kožnega tkiva. Take lastnosti imata dekspantenol v galenskem zdravilu Pantenol mazilo ter ribje olje, ki je bogat vir vitaminov A in D3 in ga vsebuje Ribje mazilo.
Izdelki za oskrbo in celjenje ran ter obvezilni material so nepogrešljivi v počitniški lekarni. Pred odhodom na dopust v lekarnah poiščimo tudi izdelke za zaščito pred soncem in nego po sončenju.
Datum priprave informacije: Junij, 2024