Počitniška lekarna
Naj vas na morju, v planinah, na deželi ne presenetijo poškodbe ali bolezenske težave. Priskrbite si osnovno zalogo zdravil in sredstev za prvo pomoč.
Pri izbiri je potrebno upoštevati:
- starost in zdravstveno stanje dopustnika oz. popotnika,
- način in trajanje potovanja ter kraj potovanja,
- razvitost zdravstvene službe in dostopnost medicinske oskrbe.
Kaj sodi v počitniško lekarno?
- Osnovna sredstva za oskrbo rane in prvo pomoč:
sterilna gaza, povoji, varnostne zaponke, vodoodporni obliži, škarje, pinceta za klope, razkužilo za rane, mazilo za rane - Izdelki za zaščito pred soncem:
izdelki za zaščito pred soncem s primernim zaščitnim faktorjem, izdelki za nego kože po sončenju, izdelki za lajšanje težav pri sončnih ali drugih opeklinah
Kako izbrati najustreznejši izdelek za zaščito pred soncem? - Izdelki za preprečevanje ali odpravljanje manjših zdravstvenih težav:
- sredstva za zaščito pred piki žuželk, izdelki za odpravljanje težav po piku
- izdelki za lajšanje težav pri potovalni bolezni
- zdravila za lajšanje driske, praški za nadomeščanje izgubljene soli in tekočine, zdravila za odpravljanje zaprtja
- zdravila proti alergijam in za blažitev težav pri alergijah
- zdravila za zniževanje povišane telesne temperature in za odpravljanje bolečin, glavobola ali zobobola
- zdravila za lajšanje želodčnih težav
Ne pozabite tudi na zdravila, ki jih dobite na recept in jih morate redno jemati!
Za vsako zdravilo se s farmacevtom ali zdravnikom posvetujte o pravilni uporabi. S seboj vzemite tudi priloženo navodilo za uporabo.
V kombinaciji s sončnimi žarki lahko zelo hude preobčutljivosti na koži povzročajo tudi nekatera zdravila, zato preverite vpliv sončenja v primeru jemanja zdravil v lekarni.
Še posebej skrbno pripravite počitniško lekarno, ko gredo na počitnice ali potovanje tudi otroci, nosečnice ali doječe matere. Razmisliti je potrebno tudi o vseh morebitnih zdravstvenih težavah, ki lahko nastanejo, in o možnostih za odpravo teh težav. Zdravstvene težave in uporaba zdravil, še posebej pri otrocih, nosečnicah in doječih materah zahtevajo še posebno pozornost, zato se je potrebno hitreje odločati za obisk zdravnika. Svetujemo posvet z zdravnikom oz. s pediatrom že pred odhodom na počitnice.
Pri daljših počitnicah, zahtevnejših potovanjih, potovanjih v kraje, kjer je pogosto slab dostop do zdravniške oskrbe in zdravil je potrebno počitniško lekarno dopolniti v potovalno lekarno. Izbor zdravil je potrebno prilagoditi vsakemu posamezniku tudi glede na njegovo znanje in izkušnje iz preteklih potovanj. Za več informacij o potrebnih zdravilih na potovanju naj se popotnik obrne na osebnega zdravnika ali na inštitut za javno zdravje. V okviru teh ambulant so na voljo tudi vse informacije v zvezi z obveznim cepljenjem in zaščito z zdravili na potovanju (npr. z antimalariki) ter obveznimi potrdili o cepljenju. Cepljenja potrebujejo določen čas, zato svetujemo popotnikom, da obiščejo ambulanto vsaj 8 tednov pred načrtovano potjo.
Popotniki pogosto kupujejo zdravila v tujini. Predvsem v nekaterih azijskih in latinskoameriških državah je možno kupiti zdravila, ki so sicer v Evropi in ZDA dosegljiva izključno na zdravniški recept, imajo nižje cene… Ta zdravila so običajno brez navodil in opozoril, lahko so sumljivega izvora oz. ponaredki zato tovrsten nakup zdravil odsvetujemo. Če se popotnik vseeno mora odločiti za tovrsten nakup zdravila, naj bo pozoren, da bo zdravilo kupil pri farmacevtu, ki mu bo tudi ustrezno svetoval glede uporabe zdravila.
V vašo počitniško lekarno vsekakor sodi tudi zdravstvena kartica zdravstvenega zavarovanja, ustrezno potrdilo o zavarovanju za tujino in pri potovanju v območja z nalezljivimi boleznimi tudi potrdilo o cepljenju.
Kako pravilno hranimo počitniško lekarno?
Vsa zdravila in druga sredstva, ki sodijo v počitniško lekarno, je najbolje hraniti na enem mestu, najbolje v posebnih torbicah ali škatlah, ki ne prepuščajo svetlobe in vlage. Pazimo na primerno temperaturo shranjevanja zdravil, ki običajno ne sme biti višja od 25 °C . Posebna pozornost je potrebna pri shranjevanju tistih zdravil, ki zahtevajo posebne pogoje shranjevanja (insulini, nekatera biološka zdravila …).
Vsa zdravila hranimo v originalni embalaži, skupaj s priloženim navodilom za uporabo.
Pri vseh zdravilih že pri pripravi počitniške lekarne preverimo datume roka uporabnosti zdravil.
Počitniško lekarno shranjujemo nedosegljivo otrokom.
Počitniška lekarna naj bo del osebne prtljage.
Izdelki Galenskega laboratorija Gorenjskih lekarn za vašo počitniško lekarno
Za zaščito kože pred soncem:
Za nego kože po izpostavitvi soncu:
Za pomiritev in hitrejše celjenje poškodovane kože zaradi sončnih opeklin:
Za ohranjanje vzdržljivosti pri večjih telesnih naporih:
Dehidracija:
Zaprtje:
Za oskrbo površinskih ran (odrgnine, vreznine, praske, žulji …):
Za lajšanje bolečin in zniževanje povišane telesne temperature:
- Praški proti bolečinam
- Kombinirani praški
- Paracetamol svečke
- pri bolečinah v ušesih Otokain kapljice
- pri zobobolu Kapljice proti zobobolu
Upoštevajte priporočila za zaščito pred soncem!
Pred uporabo natančno preberite navodilo!
O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Želimo vam lepe počitniške dni!
Datum priprave informacije: Junij, 2024