Trebušni krči ali kolike pri novorojenčkih in dojenčkih
Trebušni krči ali kolike so neprijetna težava, ki prizadene približno 20% novorojenčkov. Lahko se pojavijo že kmalu po rojstvu, najpogosteje pa med 2. in 3. tednom starosti, ter običajno izzvenijo do 4. oziroma 5. meseca starosti. Pojavljajo se enako pogosto pri dojenih otrocih kot pri tistih, ki so hranjeni z mlečnimi formulami, v splošnem pa so pogostejši pri fantkih. Za veliko večino novorojenčkov trebušni krči niso nevarni in izzvenijo sami, lahko pa nakazujejo tudi na kakšno drugo zdravstveno težavo (preobčutljivost/alergijo, okužbe,…).
Kako prepoznamo krče in zakaj nastanejo
Nenaden, glasen neutolažljiv jok, ki lahko traja tudi nekaj ur, pridruženo krčenje nog, rdečica ali bledica obraza, vetrovi, napet in na dotik boleč trebušček, stiskanje pesti ali zvijanje hrbta v loku so tipični simptomi in znaki trebušnih krčev pri novorojenčkih.
O nastanku kolik obstaja mnogo teorij, vendar pa natančen vzrok še vedno ni ugotovljen. Krče lahko povzročijo nekatere gastrointestinalne težave kamor na primer sodijo alergija (npr. na kravje mleko), povečana proizvodnja plinov, kar je povezano s fermentacijo v črevesju in poselitvijo bakterij, laktozna intoleranco in slaba tehnika hranjenja. Trebušni krči so lahko povezani z goltanjem zraka pri hranjenju, lakoto oziroma prenajedanjem, ki pri otroku povzroči nelagodje in napetost v trebuščku.
Kako lahko ukrepamo sami?
Ni splošnega pravila za lajšanje tegob, vsakemu novorojenčku oziroma dojenčku ustreza kakšna druga metoda. Nekateri se umirijo s pestovanjem in nošenjem s trebuščkom navzdol, druge pomiri nežna glasba ali enakomerno gibanje v vozičku ali avtomobilu. Težavam se lahko delno izognemo oziroma jih omilimo, če se držimo ustaljene rutine hranjenja, osvojimo pravilno tehniko dojenja in podiranje kupčka po hranjenju. Nekaterim pomaga tudi nežna masaža trebuščka v smeri urinega kazalca.
Vsekakor naj se doječa mati izogibati raznovrstnih diet, saj otroku prej škodijo, mati pa tako tudi sebi odvzema razna hranila, po katerih so lahko v času dojenja potrebe še povečane. Izjema so edino dojenčki, ki imajo preobčutljivost oziroma alergijo na določene prehranske snovi (npr. mleko, jajca). Takrat se je potrebno tej hrani izogniti.
Kaj je za lajšanje težav na voljo v lekarnah?
V lekarnah je na voljo mnogo izdelkov za lajšanje trebušnih krčev pri dojenčkih. Zdravilo v obliki kapljic, ki vsebuje učinkovino simetikon, deluje zgolj fizikalno in se ne vsrka v telo, temveč se nespremenjen izloči skozi prebavila. Simetikon zmanjšuje površinsko napetost in povzroči razgradnjo mehurčkov pene v črevesju, v katero so ujeti zrak in plini. S tem omogoča lažje izločanje plinov po naravni poti in zmanjša količino plinov v prebavilih. Kapljice se lahko zamešajo z mlekom. Dojenim novorojenčkom in dojenčkom nakapamo na malo žličko 15 kapljic malo pred začetkom vsakega dojenja, hranjenim po steklenički pa 15 kapljic v stekleničko ob vsakem dojenju.
Zeliščne Kapljice proti krčem, ki jih izdeluje Galenski laboratorij Gorenjskih lekarn vsebujejo eterično olje kumine, ki pomirja krče v prebavilih, blaži napenjanje in deluje protibakterijsko ter saharozo, ki lajša bolečine ob prebavnih krčih. Otroku dajemo 8 do 10 kapljic ob pojavu krčev do petkrat dnevno.
Zdravilni Čaj za dojenčke Galenskega laboratorija Gorenjskih lekarn vsebuje plodove navadne kumine, plodove grenkega navadnega komarčka in plodove vrtnega janeža. In pomaga ob krčih v prebavilih in napenjanju pri dojenčkih. Ponudite ga lahko tudi kot napitek med obroki, vendar se o uporabi zdravilnega čaja v obdobju, ko otroka še dojite, posvetujte s pediatrom.
Nekateri starši imajo dobre izkušnje tudi s probiotiki, npr. s sevom Bifidobacterium animalis subsp. lactis, Lactobacillus reuteri Protectis, Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) in drugimi, ki pomagajo vzpostaviti normalno črevesno mikrofloro pri dojenčkih. Na voljo so v obliki praška ali kapljic.
Pri otrocih, ki so hranjeni z mlečnimi formulami, lahko najprej poskusite z zamenjavo le-teh. Sestava nekaterih mlečnih formul je prilagojena, tako da vsebujejo ustrezno količino laktoze ali lahko prebavljive ogljikove hidrate, nekatere pa vsebujejo tudi prebiotike in probiotike z ugodnim vplivom na črevesno mikrofloro.
Dosegljive so tudi kapljice z encimom laktaza, ki skrbi za presnovo laktoze (mlečnega sladkorja), sestavnega dela mleka. Nezadostna tvorba laktaze v prvih tednih življenja lahko povzroči neprebavljivost laktoze, črevesne bakterije pa sprožijo fermentacijo in s tem nastajanje plinov. Ob vsakem mlečnem obroku se doda določeno število kapljic, upoštevajoč starost otroka.
Lajšanje kolik pri dojenčku je lahko uspešno tudi z uporabo homeopatskih zdravil. Za izbiro ustreznega homeopatskega zdravila nas zanimajo simptomi kot so: položaj telesa med koliko (ali se zvije navznoter ali se usloči), jok (razdražljiv ali bolj umirjen, mil), prebava (barva blata), kdaj so težave najhujše (tekom dneva, ponoči), kaj pomaga (nošenje v določenem položaju, ali je dovolj pestovanje, ali je potrebno pestovanje in premikanje), ali je veliko plinov ter ali spuščanje plinov bolečino olajša. Bolj kot se otrokovi simptomi ujemajo s sliko zdravila, boljši bo izid zdravljenja. O izbiri homeopatskega zdravila povprašajte v lekarni.
Potrebno se je zavedati, da nobena stvar ne pomaga takoj. Starši naj poskusijo po en ukrep, eno zdravilo ali prehransko dopolnilo naenkrat, saj v nasprotnem primeru ne bodo vedeli, katera stvar je dojenčku pomagala. Pri izbrani metodi naj vztrajajo vsaj nekaj dni (oziroma do en teden) in če ni učinka, naj preskusijo katero od drugih metod. Svetujemo tudi kombinacijo enega izdelka in enega nefarmakološkega ukrepa hkrati.
Datum priprave informacije: Junij, 2025