Bor
Pinus species
Družina: Borovke (Pinaceae)
Uporaba: Lajšanje prehladnih simptomov (kašelj, hripavost, bolečine v žrelu, zamašen nos), bolečine v mišicah in sklepih.
Uporabni deli: Eterično olje iz svežih poganjkov, eterično olje smole (terpentinovo olje), sveži in posušeni poganjki.
Pravni položaj:
- H (Rastline, ki se lahko uporabljajo tudi kot živila.)
Predstavitev rastline
Bor je do 30 m visoko drevo z dežnikasto krošnjo in sivozelenimi iglicami, razvrščenimi v parih. Lubje je najprej rdeče, kasneje se obarva sivorjavo. Najdemo ga po celi Evropi ter severni in zahodni Aziji, naselili so ga tudi v Severno Ameriko. Rdeči bor raste po skalnih, sončnih pobočjih od nižin do subalpskega pasu, v Sredozemlju najdemo obmorski bor, na Krasu pa črni bor.
Uporabni deli rastline
Z vodno destilacijo pridobivajo eterično olje iz svežih iglic in mladih poganjkov. Z zarezovanjem v skorjo dobimo smolnat izcedek (terpentin), iz njega pa z vodno destilacijo terpentinovo eterično olje.
Za uporabo v zdravilne namene so primerni tudi sveži in posušeni poganjki rastline.
Nosilci učinka
Eterično olje iz svežih iglic vsebuje monoterpene α- in β-felandren, α- in β-pinen, bornilacetat, limonen, 3-karen, ρ-cimen, kafro in kadinen. Iglice vsebujejo tudi askorbinsko kislino (vitamin C).
Terpentin vsebuje do 30 % eteričnega olja in 70 % čiste smole, vodo, grenčine, jantarno kislino, barvila in nečistote. Terpentinovo eterično olje sestavljajo α- felandren, α- in β-pinen, bornilacetat, limonen, kamfen, 3-karen…
Raba v ljudski medicini
V ljudski medicini se bor uporablja pri kašlju, bolečinah v žrelu, hripavosti, zamašenem nosu. Terpentinovo olje se uporablja zunanje pri bolečinah v mišicah in revmatizmu, opeklinah, ozeblinah, proti garjam in notranje pri vnetju mehurja, žolčnih kamnih, zastrupitvah s fosforjem.
Raba v farmaciji
Eterično olje iz svežih iglic se uporablja pri obolenjih dihalnih poti, saj vlaži sluznico dihal ter redči sluz in tako olajša izkašljevanje. Deluje tudi protimikrobno.
Ob nanosu na kožo poveča prekrvavitev, deluje protibolečinsko in protivnetno, zato ga uporabljamo pri revmatičnih obolenjih ter vnetjih kit in sklepov. Blaži tudi mišične bolečine in otekline. Uporabljamo ga v obliki kopeli ali mazil.
Na podoben način se lahko uporablja tudi terpentinovo eterično olje.
Sveže in posušene poganjke lahko jemljemo peroralno pri prehladih, kašlju in vnetjih dihalnih poti. V ta namen pripravimo čaj ali sirup.
Uporaba pri odraslih
Pri prehladnih obolenjih dihalnih poti v posodo nalijemo 150 ml vroče vode, nakapamo nekaj kapljic eteričnega olja bora, nagnemo glavo nad posodo in vdihavamo paro skozi odprta usta in nos 5 do 10 minut (glavo in posodo pokrijemo z brisačo). Ponavljamo največ trikrat na dan.
Pri prehladnih simptomih se uporablja eterično olje terpentina tudi v obliki mazil, običajno v kombinaciji z drugimi učinkovinami (Mazilo pri nahodu in prehladu). Mazilo nanesemo večkrat dnevno v tankem sloju pod nosnici ali ga do trikrat dnevno vtremo na prsi ali hrbet in predel grejemo.
Pri bolečinah v mišicah in sklepih pripravimo vodno kopel. Enemu litru vode ogrete na temperaturo okrog 38°C dodamo eno kapljico eteričnega olja bora in namakamo celo telo 10 do 20 minut.
Mazila, ki vsebujejo eterično olje terpentina (Kitajsko mazilo, Campirogel) vtremo na nepoškodovano kožo bolečega predela do štirikrat dnevno.
Uporaba pri otrocih
Pri prehladnih obolenjih eteričnega olja bora ne uporabljamo pri otrocih mlajših od 6 let, pri bolečinah v mišicah in sklepih pa ne pri mlajših od 12 let.
Uporaba med nosečnostjo in dojenjem
V času nosečnosti in dojenja uporaba ni dovoljena.
Neželeni učinki in interakcije
Terpentina ne smemo zaužiti, ker je nefrotoksičen (strupen za ledvica), draži dihalne poti in prebavila. Ob zaužitju se pojavijo glavobol, bruhanje, kašelj, hematurija (kri v urinu), nespečnost, nezavest. Na koži terpentin lahko povzroči kontaktni dermatitis in kožne poškodbe.
Eterično olje iglic in terpentinovo olje lahko dražita sluznico in pri visokih odmerkih pospešita krče pri kašlju.
Interakcije z drugimi zdravili niso poznane.
Opozorila in nasveti farmacevta
Pripravkov bora ne uporabljajte pri preobčutljivosti, astmi, oslovskemu kašlju ter pljučnih obolenjih kjer obstaja nevarnost krvavitve iz dihal.
Kopeli niso primerne pri bolnikih z motnjami krvnega obtoka, povišanim krvnim tlakom in srčnim popuščanjem. Prav tako se kopeli ne sme uporabljati v primeru odprtih ran, akutnih kožnih obolenjih, pri bolnikih z visoko vročino in okužbami.
Pri obolenjih dihal se je z zdravnikom potrebno posvetovati, če se pojavi vročina, oteženo dihanje in gnojen ali krvav izloček iz dihal in v primeru, ko se stanje prehlada ne izboljša v sedmih dneh.
V primeru bolečin v mišicah in sklepih se posvetujemo z zdravnikom, če se stanje ne izboljša v štirinajstih dneh ali ko bolečino spremljajo oteklina, rdečina, vročina.
Zanimivosti
Terpentin so stari Egipčani uporabljali za balzamiranje, pa tudi za zaščito lesa, izdelavo mil, razsvetljavo na baklah.
V Grčiji terpentin uporabljajo v vinarstvu, dodajajo ga belemu vinu, za večjo obstojnost.
Terpentin je bil v prejšnjem stoletju izhodna surovina za sintezo nekaterih spojin, npr. mentola in kafre. V majhnih količinah so terpentinove derivate kot aromo dajali v hrano in pijačo ter v žvečilne gumije.
Literatura
1. Uradni list Republike Slovenije 103/2008. Seznam zdravilnih zelišč.
https://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-103-04369-OB~P001-0000.PDF.Dostop: 2.12.2025
2. Grüwald J., Jänicke C. Zelena lekarna. Založba Mladinska knjiga, 2007: 230-231
3. Vademekum 2013, Gorenjske lekarne, Druga izdaja, 2013: 136; 181; 184
4. Kreft S., Kočevar Glavač N. Sodobna fitoterapija-z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin. SFD, 2013: 149-151.
5. Galle-Toplak K. Zdravilne rastline na Slovenskem. Založba Mladinska knjiga, 2002:184-185
Datum priprave informacije: December, 2024