Eterična olja
Eterična olja s svojimi opojnimi, lahko hlapljivimi snovmi že tisočletja blagodejno delujejo na človekovo počutje in razpoloženje. Stari Egipčani so aromatična olja za izdelavo parfumov in mazil uporabljali že 4500 let pr. n. š., Grki pa so uporabo različnih eteričnih olj, kot so materina dušica, žafran, kumina in poprova meta dokumentirali med 500 in 400 let pr. n. š..
Eterična olja so hitro hlapne in zelo koncentrirane snovi močnega vonja in tudi okusa. V vodi so netopna, običajno so lažja od vode in plavajo na površini. Zato jih imenujemo »olja«, čeprav so po svojih lastnostih bolj podobna drugim snovem kot pa olju.
V rastlinah nastajajo kot končni produkt presnove. Z močnim vonjem jih ščitijo pred okužbami in zajedavci, poleg tega pa privabljajo žuželke k opraševanju. Eterična olja najdemo v različnih delih rastlin: cvetovi, listi, korenine, lubje, iglice, od koder jih najpogosteje pridobivamo s parno destilacijo in hladnim stiskanjem. Od težavnosti pridobivanja ter vsebnosti eteričnega olja v delu rastline je odvisna tudi njegova cena. Npr. za 1 liter eteričnega olja damaščanske vrtnice potrebujemo kar 4 tone cvetov; temu primerna je tudi cena 16 € za 1 ml eteričnega olja.
Molekule eteričnih olj so majhne, zato dokaj hitro prehajajo preko kože in dihalnih poti - do mesta njihovega delovanja. Tu dosegajo različne učinke, odvisne od vrste eteričnega olja, zato je pomembno, katero eterično olje ob določeni težavi uporabimo. Na primer eterično olje čajevca deluje protibakterijsko, protiglivično in protivirusno. Eterično olje brina blaži krče v prebavilih, eterično olje sivke pa deluje pomirjevalno in izboljšuje kakovost spanja. Pri bolečinah v mišicah in sklepih eterična olja brina, bora in smreke izboljšajo prekrvavitev na mestu nanosa in delujejo blago protibolečinsko. Za lažje izkašljevanje, dihanje in vlaženje sluznice dihal pri prehladnih obolenjih pa lahko uporabimo eterično olje bora, evkalipta, smreke in janeža.
Poleg uporabe v farmaciji eterična olja vključujemo še v kozmetično industrijo in prehrano, vse bolj pa je prepoznana uporaba eteričnih olj v aromaterapiji.
Eterična olja vedno uporabljamo razredčena, razen kadar je v navodilu za uporabo izrecno navedeno drugače. Uporaba nerazredčenih eteričnih olj bi lahko povzročila draženje ali preobčutljivost. Običajno so sestavni del pare za inhalacije, kopeli, kapljic ali sirupov. Za uporabo na koži jih razredčimo v oljih ali kremah.
Na kaj moramo paziti pri uporabi eteričnih olj
Eterična olja so pripravki naravnega izvora, kar pa še ne pomeni, da so nenevarni.
Nerazredčena eterična olja niso primerna za uživanje. Če pride do zaužitja, takoj poiščite zdravniško pomoč. Posebna previdnost pri uporabi eteričnih olj je potrebna pri otrocih, nosečnicah, doječih materah, osebah z oslabljenim imunskim sistemom, s povišanim krvnim tlakom ali z obolenji ledvic. O varnosti uporabe določenih eteričnih olj pri otrocih ni podatkov, zato se pred uporabo posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Pri dojenčkih in majhnih otrocih se izogibajte nanašanju na obraz in inhalacijam z eteričnimi olji.
Galenski laboratorij Gorenjskih lekarn eterična olja vključuje v različne izdelke, ki jih lahko kupite v vseh naših lekarnah. Vaš nakup bomo podprli s strokovnim nasvetom, s tem pa poskrbeli, da si z uporabo eteričnih olj ne boste škodovali. Na voljo imamo čista eterična olja bora, brina, čajevca, evkalipta, sivke in smreke. Za težave pri prehladnih obolenjih lahko uporabite Mazilo pri nahodu in prehladu ter Kapljice za inhalacijo, ob bolečinah Balzam proti bolečinam, Campirogel ali Kitajsko mazilo, pri aknah, drugih okužbah kože ter herpesu Gel čajevca, ob prebavnih krčih dojenčkov in majhnih otrok pa Kapljice proti krčem. Eterična olja vgrajujemo tudi v kozmetične izdelke, kot so Olje proti celulitu, Olje za masažo in Ustna voda.
Poleg vseh zdravilnih učinkov eteričnih olj, ki so omenjeni v članku, naj v prihajajočih prazničnih dneh raje prevladajo njihovi blagodejni učinki ter vam njihov omamen vonj prinese zadovoljstvo v še tako siv dan.
Literaturni viri:
- Strokovno posvetovanje ob predstavitvi drugega dopolnila k drugi izdaji Formulariuma Slovenicuma (FS 2.2), JAZMP, Ljubljana, 2007
- PDR for Herbal Medicines, Medicinal Economics Company, Montvale, 1998: 710-711
- Blumenthal M.: The Complete German Commission E Monographs - Therapeutic Guide to Herbal Medicines, American Botanical Council, Austin, 1998
- WHO monographs on selected medicinal plants, Volume 2, WHO, Geneva, 2002
- http://www.mayoclinic.com/health/tea-tree-oil/NS_patient-teatreeoil
Datum priprave informacije: December, 2024