Eterična olja in izdelki za otroke
Eterična olja so pridobljena iz rastlinske vhodne snovi. Za vsa je značilna močna hlapnost. Pri hlapenju se razvije intenziven, za številne vrste specifičen vonj. Najdemo jih v različnih delih rastlin: cvetovih, plodovih, semenih, koreninah, skorji, itd. Z vonjem eteričnih olj rastline privabljajo žuželke k opraševanju, hkrati pa tudi ščitijo pred infekcijami in zajedalci.
Zdravilni učinki nekaterih bolj poznanih eteričnih olj
- eterična olja čajevca, materine dušice, prave sivke, evkalipta, dišečega klinčevca preprečujejo razmnoževanje patogenih bakterij in gliv (antiseptični učinek)
- eterična olja kumine, prave kamilice, poprove mete, materine dušice blažijo krče gladkih mišic predvsem v prebavnem traktu (spazmolitični učinek)
- eterična olja iglavcev- bora, smreke in brina delujejo dražeče na kožo in pljuča. Z draženjem kože pospešujejo prekrvavitev in na ta način omilijo bolečine v sklepih in mišicah.
- eterična olja komarčka, janeža in bora olajšajo izkašljevanje
- poznana pa je tudi uporaba eteričnih olj pri zamašenosti nosu, lokalnih vnetjih ustne sluznice ali ob suhem kašlju
Pomembna opozorila pri uporabi eteričnih olj pri otrocih
Eterična olja so pripravki naravnega izvora, kar pa ne pomeni, da so brez nevarnosti. Vdihavanje vodne pare z eteričnimi olji odsvetujemo dojenčkom in majhnim otrokom. Še posebno to velja za eterična olja smreke, jelke in bora, saj lahko okrepijo krče bronhijev in to predvsem pri bolnikih z astmo in oslovskim kašljem, zato je tudi v teh primerih uporaba odsvetovana.
- Eterična olja lahko pri nekaterih povzročijo preobčutljivost. Zato pred prvo uporabo kanite kapljico razredčenega eteričnega olja na hrbtno stran roke in spremljajte reakcijo. Če postane koža v času 12 ur pordela ali srbeča, eteričnega olja ne uporabljajte!
- O varnosti uporabe določenih eteričnih olj pri otrocih ni podatkov, zato se pred uporabo posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom!
- Eterična olja shranjujte nedosegljivo otrokom. V primeru zaužitja, otroka takoj odpeljite k zdravniku!
- Kisik iz zraka lahko reagira s posameznimi sestavinami eteričnega olja, zato je pomembno, da so čim manj izpostavljena zraku. Vsebnik moramo po uporabi takoj zapreti.
Ostala tveganja in previdnostne ukrepe pri uporabi eteričnih olj si oglejte na povezavi.
Izdelki z eteričnimi olji, ki so namenjeni tudi otrokom
Najpogostejši načini uporabe pripravkov z eteričnimi olji so inhalacije, kožni nanos, nekoliko manj pogosti pa so pripravki za uživanje.
V lekarnah so tudi za majhne otroke dosegljivi izdelki z eteričnimi olji, predvsem v obliki mazil ali gelov.
Mazila z eteričnimi olji evkalipta, bora, mirte, bele jelke in nekaterimi drugimi lahko uporabljamo pri prehladnih obolenjih, saj blagodejno vplivajo na zgornje dihalne poti ter lajšajo težave pri kašlju. Otroku večkrat dnevno nežno vtremo mazilo v kožo na prsih ali hrbtu. Pri tem pazimo, da dojenčkom in majhnih otrokom eteričnih olj ne nanašamo na obraz.
Mazilo, ki vsebuje levomentol, eterično olje poprove mete, evkalipta, terpentina in kafro (Mazilo pri nahodu in prehladu) uporabljamo pri zamašenih zgornjih dihalnih poteh ter vnetjih nosne sluznice in obnosnih votlin. Vtremo ga lahko tudi na predel prsi in hrbta. Primeren je za uporabo pri otrocih, starejših od dveh let.
Za lajšanje bolečine pri blagem do srednje hudem glavobolu lahko pri starejših otrocih uporabimo tudi gel, ki vsebuje eterično olje poprove mete (Metin gel). Ob pojavu glavobola lahko vtrete gel v tankem sloju na čelo in sence. Nanos se lahko večkrat ponovi, časovni presledek med posameznimi nanosi naj bo 15 minut.
Eterična olja so lahko dodana tudi v izdelkih za uživanje. Kapljice proti krčem vsebujejo eterično olje navadne kumine, ki pomirja krče v prebavilih in napenjanje pri dojenčkih ter majhnih otrocih. Otroku damo 8 do 10 kapljic ob pojavu krčev do petkrat dnevno.
Za lajšanje znakov prehladnih obolenj pri starejših otrocih (od 6. leta) uporabljamo Kapljice za inhalacijo z eteričnim oljem ruševja, evkalipta in poprove mete. Odsvetujemo jih otrokom, ki so v preteklosti imeli krče (vročinske ali nevročinske). Nakapamo 4 do 5 kapljic v posodo, v kateri je pol litra vroče vode (temperatura 50-70 °C). Sklonimo se nad posodo, glavo in posodo pokrijemo z brisačo ter 5 do 10 minut vdihavamo hlape skozi odprta usta ali nos. Kapljice z eteričnimi olji niso primerne za uporabo v elektronskih inhalatorjih, ki so namenjeni uporabi zdravil za inhaliranje!
Viri
- Strokovno posvetovanje ob predstavitvi drugega dopolnila k drugi izdaji Formulariuma Slovenicuma (FS 2.2), JAZMP, Ljubljana, 2007
- Schulz, Hansel, Blumenthal, Tyler,Rational Phytotheraphy,Springer- Verlag Berlin Heidelberg 2004, 199-208
- Toplak Galle K, Zdravilne rastline na Slovenskem, Založba Mladinska knjiga, 2000: 23-24
- Vademekum 2020, Gorenjske lekarne, Četrta izdaja, 2020: 175, 178-179, 208, 214
Datum priprave informacije: December, 2024