Ingver
Zingiber officinale Roscoe
Družina: Ingverjevke (Zingiberaceae)
Uporaba: V visokih odmerkih za preprečevanje slabosti, v nizkih odmerkih tudi kot tonik, za povečevanje apetita, ter izboljševanje prebave.
Uporabni deli: olupljena in posušena korenika (Zingiberis rhizoma)
Pravni položaj:
- H (Rastline, ki se lahko uporabljajo tudi kot živila.)
Predstavitev rastline
Ingver je večletna, plazeča rastlina. Raste horizontalno iz gomoljaste, rjavkaste korenike, ki je znotraj bela in rahlo vlaknasta. Iz korenike spomladi požene pokončno, zeleno, 60 cm visoko steblo, z ozkimi listi, ki vsako leto odmrejo. Rastlina v času cvetenja razvije bel ali rumen cvet. Z izrazom ingver poimenujemo celo ali razrezano koreniko. Največji pridelovalki ingverja sta Kitajska in Indija. Najbolj kakovosten ingver pa naj bi bil iz Jamajke.
Uporabni deli rastline
V zdravilne namene se uporablja olupljena in posušena korenika, ki raste pod zemljo. Sestava eteričnega olja, ki ga korenika vsebuje, je odvisna od izvora rastline.
Nosilci učinka
V eteričnem olju, ki ga korenika vsebuje v deležu od 1,5 % do 3 %, običajno prevladujejo seskviterpeni zingiberen, ar-kurkumen, β-bisabolen in trans-α-farnezen. Gingeroli in shogaoli, ki so odgovorni za antiemetično delovanje, spadajo med fenilalkone in so nehlapne sestavine. Delujejo preko antiholinergičnih in antiserotoninskih učinkov ter povečajo mišični tonus prebavil. Druge spojine v ingverju so še gingerenoni A do C, izogingerenon B in gingerdioni.
Raba v ljudski medicini
V ljudski medicini se ingver uporablja pri izkašljevanju, težavah z mokrenjem, revmatskih obolenjih, migreni, čirih na prebavilih in boleznih prebavnega trakta (občutljiv želodec, napenjanje). Pospeševal naj bi tudi prebavne procese in spodbujal apetit.
Raba v farmaciji
Ingver v nizkih odmerkih deluje kot digestiv, tonik in stomahik. V višjih dozah, od 1 g do 2 g, pa kot močno sredstvo proti slabosti in bruhanju (antiemetik) v nosečnosti, pri potovalni bolezni, po operaciji in pri zdravljenju s kemoterapijo. V raziskavah potovalne slabosti je ingver statistično značilno izboljšal čas nastopa slabosti, motnje v ritmičnem krčenju želodca in koncentracijo vazopresina v serumu. Prav tako se je v raziskavah potrdilo izboljšanje simptomov bruhanja in slabosti pri zdravljenju s kemoterapijo, medtem ko raziskave vpliva ingverja na pooperacijsko slabost niso potrdile. Točen mehanizem delovanja ingverja na prebavni trakt ni znan, domneva se, da deluje preko blokade serotoninskih receptorjev v prebavilih in s tem zmanjša delovanje serotonina, ki je vpleten v krčenje gladkih mišic prebavnega trakta. Serotonin z vezavo na receptorje v prebavilih povzroči slabost in bruhanje.
Uporaba pri odraslih
Pri odraslih je bila v kliničnih raziskavah učinkovitost uprašene droge ingverja v odmerku 1 do 2 g dokazana za preprečevanje potovalne slabosti. Učinek je bil primerljiv z nekaterimi zdravilnimi učinkovinami (metoklopramid in dimenhidrinat). Pripravek zaužijemo pol ure pred vožnjo.
Tradicionalna medicina navaja uporabo uprašene droge za preprečevanje potovalne slabosti v odmerku 750 mg pol ure pred vožnjo, pri prebavnih motnjah kot sta napenjanje in vetrovi pa 180 mg trikrat dnevno.
Pri uporabi zdravilnega čaja Ingver polovico čajne žličke čaja prelijemo s skodelico vrele vode (150 ml) in pustimo pokrito stati 5 minut, nato precedimo. Skodelico tako pripravljenega čaja pijemo do štirikrat dnevno oz. pol ure pred vožnjo. Na enak način pripravimo čajni mešanici Čaj proti stresu in Čaj proti zvišani ravni holesterola, ki prav tako vsebujeta koreniko ingverja.
Korenika ingverja je prisotna tudi v Gorenjski grenčici, ki jo lahko zaužijemo do trikrat dnevno 5 ml, nerazredčeno ali razredčeno z vodo.
Uporaba pri otrocih
V kliničnih raziskavah uporaba uprašene droge ingverja pri otrocih in mladostnikih pod 18 let ni bila potrjena.
Tradicionalna medicina pa za preprečevanje potovalne slabosti pri otrocih od 6. do 12. leta starosti navaja uporabo 250 do 500 mg droge pol ure pred potovanjem. Odmerek pri otrocih starih nad 12 let je enak kot pri odraslih. Uporaba pri otrocih do šestega leta starosti pa ni priporočljiva, čeprav obstaja raziskava, ki je potrdila dobro prenašanje ingverja pri otrocih starejših od 3 let. Ingver se do 18. leta tudi ne priporoča za blaženje težav z napihnjenostjo in napenjanjem.
Uporaba med nosečnostjo in pri dojenju
Šibka do zmerna slabost v nosečnosti je najbolj pogosta med devetim in dvajsetim tednom, saj se pojavi kar pri 80 % nosečnic. V različnih študijah so potrdili delovanje ingverja pri preprečevanju slabosti in bruhanja v nosečnosti. Raziskave so pokazale, da je preprečevanje slabosti in bruhanja v nosečnosti z uporabo ingverja varno in učinkovito.
Neželeni učinki in medsebojno delovanje
Ingver deluje lokalno na prebavni trakt, zato v primerjavi z drugimi antiemetiki centralno izraženi neželeni učinki niso prisotni. V nekaterih primerih se je pojavila zgaga.
Ugotovljeno je bilo, da eterično olje zavira zlepljanje trombocitov. Pri bolnikih, ki jemljejo antikoagulante in bolnikih z motnjami strjevanja krvi je zato potrebna previdnost. V priporočenih odmerkih, manjših od 4 g na dan sicer vpliva ni pričakovati, lahko pa se pojavi sinergističen učinek, ki vodi v podaljšanje časa strjevanja krvi.
Opozorila in nasveti farmacevta
Če se simptomi med uporabo ingverja ne izboljšajo ali celo poslabšajo, je potreben posvet z zdravnikom ali farmacevtom.
Posvet z zdravnikom je potreben tudi v primeru obolenja žolčnih poti in žolčnih kamnih.
Pri bolnikih z motnjami strjevanja krvi je potrebna previdnost.
Zanimivosti
Ingver so uporabljali že v času Konfucija, poznali so ga tudi v starem Rimu. Korenina je omenjena že v sanskrtskih zapisih in tudi v starih kitajskih besedilih ter grški, rimski in arabski medicinski literaturi starega veka. Rastlino so v srednjo Evropo prinesli križarji. Funt ingverja je imel v 16. stoletju enako ceno kot ovca. Cenjen je bil predvsem kot začimba.
Farmacevtski slovarček
STOMAHIK - sredstvo za izboljšanje prebave v želodcu, ki naj bi pospešilo izločanje želodčnega soka in ritmično krčenje prebavil
ANTIEMETIK - zdravilo, ki preprečuje bruhanje
DIGESTIV - zdravilo za izboljšanje prebave
Literatura
- https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/zingiberis-rhizoma (dostop 30.5.2024)
- Grüwald J., Jänicke C., Zelena lekarna, Založba Mladinska knjiga, 2006: 276-277
- https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-zingiber-officinale-roscoe-rhizoma_en.pdf
- Kreft S., Kočevar Glavač N. Sodobna fitoterapija-z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin. SFD, 2013: 213-219
- E. Williamson, S. Driver & K. Baxter, Stockley's herbal medicines interactions, Pharmaceutical Press 2009, reprinted 2010, 204-206
- Vademekum Galenskega laboratorija Gorenjskih lekarn 2020. 4. izdaja, 2020: 56-57; 64-65; 99; 268-269
Datum priprave informacije: September, 2022