Kako se zaščititi pred škodljivimi vplivi sončnih žarkov?
Sonce ima poleg blagodejnih učinkov na človeški organizem tudi številne neugodne vplive na zdravje. Znane so zlasti poškodbe kože ob prekomernem izpostavljanju sončni svetlobi.
Posledice prekomernega sončenja se lahko na koži odražajo takoj ali pa se le te pojavijo šele čez določen čas.
Med takojšnje posledice prekomernega sončenja spadajo rdečina, opekline in preobčutljivostne reakcije na koži. Opekline povzročajo UVB žarki.
Pomemben dejavniki sprožitve takojšnje preobčutljivostne reakcije na koži so lahko tudi zdravila in kozmetični izdelki.
Nevarnejše so pozne posledice sončenja, ki jih običajno ne zaznamo takoj. Nastanejo pod vplivom UVA žarkov, ki prodirajo globlje v kožo. Odražajo se v obliki pospešenega staranja kože, ko nastanejo kožne gube in sončne pege, koža se stanjša. Povzročijo lahko celo nastanek kožnega raka.
Splošni ukrepi za zaščito pred sončnimi žarki
Uporaba primernega izdelka za zaščito pred soncem ni edini ukrep, ki nas lahko zaščiti pred škodljivimi vplivi sončnih žarkov. Pomembno je, da se izogibamo sončnim žarkom med 10. in 16. uro, ko so ti najmočnejši. Umaknemo se v senco, telo pa zaščitimo z ohlapnimi oblačili in pokrivalom. Posebno pozornost moramo nameniti tudi zaščiti oči in uporabi kvalitetnih sončnih očal. Poskrbimo, da pijemo zadostne količine tekočine. Kožo negujemo tudi po sončenju.
Prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom je še posebej nevarno za ljudi z zvišanim krvnim tlakom in bolnike po srčnem infarktu. Tudi dojenčkov in majhnih otrok posebej ne izpostavljamo sončnim žarkom. Sončne opekline v otroštvu povečajo tveganje za nastanek kožnega raka v kasnejših letih.
Preobčutljivost na koži lahko povzročijo tudi nekatera zdravila, zato vprašajte zdravnika ali farmacevta, ali pri uporabi vašega zdravila sončenje ni priporočljivo.
Izbira primernega izdelka za zaščito kože pred soncem
Izbira primernega izdelka za zaščito kože pred soncem je odvisna od starosti osebe, tipa kože, stopnje porjavelosti, letnega časa in mesta sončenja (na morju, v gorah, na snegu …).
Pri izbiri smo pozorni na želeno stopnjo zaščite, vrsto UV filtra ter primerno podlago izdelka.
- Stopnja zaščite
Na ovojnini izdelka mora biti naveden zaščitni faktor (UV faktor). Ta nam pove, kolikokrat dlje smo lahko izpostavljeni soncu v primerjavi z nezaščiteno kožo. Večji kot je faktor, manjši delež sončnih žarkov doseže kožo. Glede na zaščitni faktor imajo izdelki različno stopnjo zaščite:- nizka zaščita (ZF 6 -10)
- srednja zaščita (ZF 15 - 25)
- visoka zaščita (ZF 30 - 50)
- zelo visoka zaščita (ZF 50+).
- Vrsta UV filtra
Zelo pomembno je, da izdelek kožo ščiti tako pred UVA kot pred UVB žarki
Pri koži, nagnjeni k alergijam, izberemo izdelke, ki pretežno vsebujejo anorganske filtre, saj ti odbijejo UV žarke in praktično ne prodirajo v kožo. V nasprotju z anorganskimi filtri, organski filtri pogosteje prispevajo k nastanku alergij.
Alergijo na sonce sicer sprožijo UVA žarki, zato je tudi s tega vidika potrebna ustrezna zaščita. Nekateri novejši izdelki za sončenje vsebujejo tudi antioksidante, ki nekoliko pripomorejo k manjši verjetnosti pojava alergij ali pa se le te pojavijo v blažji obliki. - Primerna podlaga izdelka
Poleg skrbno izbrane vrste, količine in kombinacije UV filtrov je glede na tip kože pomembna tudi izbira podlage izdelka: mleko, krema, gel, oljna raztopina. Zelo koristna je tudi informacija ali je izdelek odporen na vodo.
Pravilna uporaba izdelka za zaščito kože pred soncem
Izdelki za zaščito kože pred soncem se pogosto uporabljajo nepravilno.
Izdelek na čisto in suho kožo nanesemo v zadostni količini vsaj 30 minut pred izpostavitvijo soncu, nanos pa nato ponovimo vsaki dve uri in po vsakem kopanju. Ne smemo pozabiti na zaščito ustnic, ki so še posebej občutljive na UV sevanje. Najpogosteje za ustnice uporabimo stike z ustreznim faktorjem zaščite.
Izdelki za zaščito pred soncem, ki so primerni za uporabo pri otrocih
Ustrezna zaščita otroške kože je še posebej pomembna! Otroška koža je tanjša in bolj občutljiva za poškodbe pod vplivom sončnih žarkov. Poleg tega lahko večja izpostavljenost kože soncu v mladosti bistveno poveča tveganje za nastanek kožnega raka v kasnejših letih.
Na splošno velja, da majhnih otrok ne izpostavljamo soncu, pač pa jih zaščitimo z obleko in senco. Dokler se otrok ne giblje samostojno, odsvetujemo uporabo izdelkov za zaščito pred soncem (vsaj do 6 meseca starosti).
Za zaščito otroške kože izberemo izdelke, ki vsebujejo anorganske filtre (na primer titanov dioksid in/ali cinkov oksid) z visokim faktorjem zaščite. Izdelki naj vsebujejo čim manj konzervansov in dišav ter naj bodo vodoodporni.
Kako ukrepati, ko nas sonce že opeče?
Prekomerna izpostavljenost UVB žarkom povzroča na koži poškodbe, ki jih v začetni fazi opazimo kot rdečico. Ta se lahko stopnjuje v oteklino, bolečino, pekoč občutek. Ko opazimo, da koža postaja rožnata, se takoj umaknemo s sonca. Vnetna reakcija nastane približno 30 minut po sončenju, najmočneje pa je izražena šele po 12 oziroma 24 urah. Pogosto je zato prepozno, da se s sonca umaknemo šele takrat, ko je rdečina že prisotna.
Na opekline nanašajmo hladne obkladke, saj na ta način lajšamo bolečine in nižamo temperaturo kože. Blažje opekline negujemo z geli (na primer gel aloe vera), v kasnejši fazi pa z vlažilnimi kremami.
Datum priprave informacije: Junij, 2024