Uporaba zdravil in sonce
Sončne opekline, kožni rak in prehitro staranje so dobro poznani škodljivi učinki sonca na kožo. Manj znano pa je, da lahko spremembe na koži nastanejo zaradi preobčutljivosti kože za sonce ob uporabi zdravil. Takrat govorimo o fotosenzitivnosti zdravila. V primeru nastopa teh težav je najprej treba ugotoviti, katero zdravilo je vzrok, in ga, če je mogoče, ukiniti ali zamenjati z drugim zdravilom.
Fotosenzitivnost pogosteje nastopi pri določenih zdravilih
Načeloma lahko vsa zdravila povzročajo preobčutljivost kože za sonce.
Pogosteje pa nastopi pri uporabi nekaterih zdravil iz skupin:
- nesteroidna protivnetna in protirevmatična zdravila (vsebujejo ketoprofen ali ibuprofen in so na voljo v obliki krem ali gelov za lajšanje bolečine)
- zdravila za zdravljenje okužb z bakterijami (zlasti iz skupine tetraciklinov in kinolonov)
- zdravila za zdravljenje hujših oblik aken (retinoidi v obliki kapsul in kreme)
- nekatera zdravila za odvajanje vode iz telesa (t.i. tiazidni diuretiki)
- nekatera zdravila za zdravljenje psihoz in depresije (tudi rastlinskega izvora s šentjanževko)
- nekatera zdravila za zdravljenje srčnih aritmij (npr. amiodaron).
Nastanek fotosenzitivnosti pri uporabi zdravil
Spremembe na koži sprožita svetloba in prisotnost za UV-žarke občutljive snovi, ki jo nanesemo neposredno na kožo ali pa v kožo pride po krvnem obtoku, po tem ko smo jo zaužili.
V primeru fototoksičnosti se v koži razvije fotokemijska reakcija. Spremembe nastopijo izključno na predelih, ki so bili izpostavljeni UV-žarkom. Meja med prizadetimi in neprizadetimi deli je dokaj ostra. Na koži se pokažejo znaki vnetja, z zbadajočim in pekočim občutkom, podobno kot pri običajnih sončnih opeklinah.
Pri fotoalergijskih reakcijah se sicer imunološko neaktivno zdravilo ali njegov delec spremeni v telesu tujo snov (alergen), ki je nato izpostavljena številnim imunološkim dogajanjem. Do reakcije običajno ne pride po prvem izpostavljanju, temveč po drugem ali naslednjih stikih s soncem. Preden se alergijska reakcija razvije v polni meri, mine kar nekaj časa, lahko celo teden ali dva. Na koži se pojavijo izrazito srbeča rdečica in mehurčki, pozneje sledi luščenje prizadetih predelov. Spremembe niso ostro omejene od preostale kože in se lahko širijo tudi na predele telesa, ki niso bili v stiku s sončno svetlobo. Tudi po prenehanju izpostavljanja soncu ali po koncu uporabe zdravila lahko mine več tednov, preden spremembe na koži izzvenijo.
Kadar jemljete katero koli zdravilo, izdano na recept ali brez recepta, se o morebitni fotosenzitivnosti zdravila posvetujte s farmacevtom v lekarni že pred izpostavljanjem soncu. V nekaterih primerih lahko te neželene učinke zdravil zmanjšamo z uporabo izdelkov za zaščito pred soncem z visokim zaščitnim faktorjem. Tudi pri nastopu opisanih težav na koži vedno pomislite ali so lahko težave povezane z uporabo vaših zdravil. Če sumite, da so spremembe na koži nastopile zaradi uporabe zdravil, prenehajte z izpostavljanjem soncu ter poiščite strokovno pomoč in nasvet pri zdravniku ali farmacevtu v lekarni.
Datum priprave informacije: Junij, 2024