Lan, navadni
Linum usitatissimum L.
Družina: lanovke (Linaceae)
Uporaba: lajšanje zaprtja, vnetjih sluznice prebavil in razdražljivem črevesju ter za zunanjo uporabo pri bolečih kožnih vnetjih
Uporabni deli: seme (semen)
Pravni položaj:
- H (Rastline, ki se lahko uporabljajo tudi kot živila.)
Predstavitev rastline
Lan je pokončna enoletnica, ki zraste do 1,2 m v višino, ima majhne lističe in svetlo modre, 1,5 do 2 cm velike cvetove s petimi venčnimi listi. Plod je okrogla kapica z nekaj semeni, velikimi 0,4 do 0,6 cm. Seme je gladko, sploščeno, podolgovato, svetlo rjavo in se sveti. V vodi namočeno seme obda sluzasta plast. Cveti julija in avgusta. Zori avgusta in septembra.
Lan je široko razprostranjen, saj raste v Evropi (predvsem v južnem delu), v Aziji in Afriki. Zaradi kultiviranja se je prenesel na skoraj vse celine. V Sloveniji lan pridelujejo v Beli Krajini z namenom izdelave platna. Redko ga najdemo podivjanega. Za drogo in izdelavo olja ga največ kultivirajo v Argentini in Egiptu.
Uporabni deli rastline
Za zdravilno uporabo je primerno dobro posušeno laneno seme, ki dozori septembra.
Nosilci učinka
Seme vsebuje 3 – 6% sluzi, 30 – 45% maščobnega olja, ki vsebuje trigliceride linolne, linolenske in oleinske kisline, do 25% proteinov, fosfatidov (lecitin), številne rastlinske fitosterole, različne encime, cianogene glikozide.
Raba v ljudski medicini
Lan je okoli 7000 let stara kulturna rastlina, ki jo danes gojijo po celem svetu. O njeni starosti priča ime, saj je v vseh indoevropskih jezikih skoraj enako. Izkopavanja v srednji Evropi kažejo, da so ga že v mlajši kameni dobi pridelovali in iz njega izdelovali tkanine. Verjetno so takrat poznali tudi zdravilno moč njegovih semen.
Laneno seme so v ljudski medicini prevreli v vodi in ga uporabljali kot klistir. Tako so ublažili črevesne krče, pa tudi krče v maternici. Sveže laneno olje so pili po požirkih in s tem omili zbadanje v podrebrju. Pri trebušnih krčih so prekuhali laneno prejo z nekaj lesnega pepela, jo stisnili in še toplo položili na trebuh. Laneno olje so vtirali na bolečo zlato žilo in v razpokane roke. Pri nahodu so vdihavali dim žganega lanenega semena. Laneno seme so zmehčali v rožni vodi in ga uporabljali kot obkladke pri opeklinah. Tako zdravljene opekline naj bi se zacelile brez brazgotin (tako zdravljenje je priporočala že srednjeveška zdravilka Hildegarda Bingenska). Vroče laneno seme so kot obkladek polagali na boleča mesta ob protinskih in revmatičnih napadih. V nekaterih predelih severne Evrope še sedaj lajšajo akutna stanja pri luskavici s kašo iz lanenih semen. Cianogeni glikozidi, ki se sprostijo iz semen in trdni delci delujejo na psoriatičnih plakih kot mehansko - kemijsko odstranjevalo poroženelih delov kože.
Raba v farmaciji
Seme navadnega lana se lahko uporablja za zdravljenje ponavljajoče zaprtosti ali v primerih, ko je potrebno, da je blato mehkejše in se tako lažje izloči. Laneno seme vsebuje do 8% sluzi, netopnih vlaknin, ki nabrekle v debelem črevesju povečujejo prostornino blata. Delovanje odvajala je mehansko, saj pritisk povečane vsebine črevesa mehansko draži steno debelega črevesja. Njegovo gibanje se pospeši zaradi nabreklih sluzi, ki vežejo vodo, blato pa je bolj spolzko in po črevesu laže drsi. Pomaga tudi pri blažjih vnetjih želodčne in črevesne sluznice ter pri razdražljivem črevesju. Zunanje ga lahko uporabljamo pri bolečih kožnih vnetjih.
Uporaba pri odraslih
Pri zaprtju zdravilni čaj pripravimo tako, da damo eno veliko žlico celih ali sveže zdrobljenih semen v kozarec (150 ml) vode, mleka, sadnega soka ali druge tekočine, premešamo in mešanico zaužijemo dvakrat do trikrat dnevno. Lanenega semena ne zaužijemo zvečer pred spanjem! Pomembno je, da se jemlje z zadostno količino tekočine. Zaradi postopnega odvajalnega učinka, ki se navadno pojavi po 18 do 24 urah, se priporoča vsaj nekajdnevno jemanje lanenih semen.
Pri vnetjih želodčne in črevesne sluznice ter razdražljivem črevesju prelijemo polovico do eno veliko žlico celih ali sveže zdrobljenih semen s kozarcem vode (250 ml), dobro premešamo in pustimo nabrekati, najbolje čez noč. Tako pripravljeno tekočino, ki jo lahko zaužijemo s semeni ali brez njih, pijemo do štirikrat dnevno, pol ure do eno uro pred obrokom. Pri kožnih vnetjih pripravimo toplo oblogo tako, da 30 – 50 g zdrobljenih semen prelijemo s toplo vodo, premešamo in nanesemo na gazo, ki jo položimo na prizadeti predel.
Uporaba pri otrocih
Pri otrocih in mladostnikih, ki so mlajši od 6 let, je uporaba odsvetovana.
Otrokom, starim od 6 do 12 let, damo polovični odmerek za odrasle.
Uporaba med nosečnostjo in pri dojenju.
Ni poročil o škodljivih učinkih lanenega semena med nosečnostjo in dojenjem.
Neželeni učinki in medsebojno delovanje
Laneno seme lahko povzroči napihnjenost. Zelo redko so poročali o alergičnih reakcijah, včasih tudi hudih..Preveliko odmerjanje lahko povzroči bolečine v trebuhu in vetrove. Pojavi se lahko tudi črevesna zapora. Zaradi sproščanja cianida iz cianogenih glikozidov in imunosupresivnih učinkov cikličnih nonapeptidov lahko laneno seme v velikih količinah izkazuje neželene učinke, kot sta bruhanje in glavobol. Iz previdnostnih razlogov čaj pijemo vsaj pol do eno uro pred ali po zaužitju drugih zdravil, saj je učinek drugih zdravil ob sočasni uporabi lanenega semena lahko zakasnjen. Sočasna uporaba zdravilnega čaja z zdravili, ki zavirajo gibanje prebavne cevi (opioidi, loperamid) lahko poteka le pod nadzorom zdravnika. Ni podatkov, da hrana ali pijača vplivata na učinkovitost zdravilnega čaja.
Opozorila in nasveti farmacevta
Lanenega semena ne smejo uporabljati bolniki z zaporo črevesja (ileusom), paralizo črvesja, nenormalno razširitvijo debelega črevesja ali z boleznimi požiralnika. Ne sme se uporabljati pri bolnikih z nenadnimi spremembami pri odvajanju blata, ki trajajo več kot dva tedna, pri bolnikih z nediagnosticiranimi krvavitvami iz zadnjika (anusa) ali v primeru, da se zaprtost kljub uporabi odvajala ne izboljša. Posvet z zdravnikom je nujen ob pojavu hudih trebušnih bolečin ali kakršnekoli spremembe v izločanju blata. Če v odvajalne namene pretiravamo - jemljemo več kot 100g semen dnevno, lahko vlaknine in sluzi, ki jih semena vsebujejo, vežejo določeno količino zdravilnih učinkovin in tako zmanjšajo absorpcijo zdravila iz prebavnega trakta. Vsak odmerek Lanenega semena zaužijemo z najmanj 150 ml vode ali druge tekočine, saj v nasprotnem primeru lahko pride do dušenja zaradi zožitve žrela in požiralnika ter do oviranega prehoda skozi črevesje. Starejše in oslabele osebe naj uživajo laneno seme le pod nadzorom. Uživanje lanenih semen odsvetujemo ženskam, ki so obolele za hormonsko odvisnimi tumorji. Zaradi visoke energijske vrednosti lanenega semena (približno 470 kcal/100g) naj osebe s preveliko telesno maso zaužijejo laneno seme celo in ne zdrobljeno.
Literatura
- https://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-103-04369-OB~P001-0000.PDF#!/pdf (dostop 18.06.2024)
- Kreft S.,Kočevar Glavač N. Sodobna fitoterapija – z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin, SFD, 2013: 308-311
- Vademekum 2020, Galenski labaratorij Gorenjskh lekarn, 2020 : 111-112
- https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-community-herbal-monograph-linum-usitatissimum-l-semen_en.pdf (dostop 18.06.2024)
- Richard Willfort, Zdravilne rastline in njih uporaba, 5.dopolnjena izdaja, Založba obzorja Maribor 1997: 197-199
- Dr.Jorg Grunwald/Christof Janicke, Zelena lekarna,Mladinska knjiga založba 2006: 302
- Samozdravljenje – priročnik za bolnike, SFD, 2011: 187
- Toplak Galle K, Zdravilne rastline na Slovenskem, Založba Mladinska knjiga, 2015 : 168-170
- Lini semen , E/S/C/O/P Monographs. Druga izdaja,2003 :290-296
Datum priprave informacije: Junij, 2024