Malinjak
Rubus idaeus L.
Družina: Rožnice (Rosaceae)
Uporaba: za lajšanje simptomov driske, vnetega grla in menstrualnih krčev
Uporabni deli: listi (folium), plod (fructus)
Pravni položaj:
- H (Rastline, ki se lahko uporabljajo tudi kot živila.)
Predstavitev rastline
Malinjak je od 80 do 120 cm visok grm. Raste na vlažnih tleh ob robovih gozdov in na gozdnih jasah. Običajno ga najdemo skupaj z drugimi grmovnicami. Ima pokončne poganjke, ki imajo na spodnjem delu kratke trne. Listi so deljeni, s tremi do sedmimi lističi. Rob listov je nazobčan, spodnja stran je belo dlakava. Cveti v socvetjih. Venčni listi so beli, čašni zeleni. Zreli plodovi so rdeče barve. Cveti od maja do julija, plodovi pa obiramo od julija do septembra, odvisno od sorte.
Uporabni deli rastline
Kot zdravilni del se v medicini uporabljajo posušeni listi malinjaka za pripravo čajev in poparkov. V kulinariki se uporabljajo zreli plodovi. Liste nabiramo od maja do septembra, plodove pa od julija do septembra.
Zdravilne učinkovine
Listi malinjaka vsebujejo večinoma tanine (2,6 %–6,9 %), ki dajo adstringentni učinek, pa tudi flavonoide (0,45 %–1,05 %), terpene in vitamina C in E. V njih so našli tudi kalcij, magnezij in cink. Druge aktivne učinkovine, ki jih najdemo v listih malinjaka, stimulirajo gladko mišičje, delujejo antiholinergično in preprečujejo krče. Koreninski poganjki malinjaka so v raziskavah na živalih preprečile nastanek ledvičnih kamnov, medtem ko sami plodovi veljajo za nizkokalorično živilo z veliko vsebnostjo antioksidantov.
Raba v ljudski medicini
V ljudski medicini se listi malinjaka uporabljajo za lajšanje krčev povezanih z menstrualnim ciklom. Kot taki se lahko uporabljajo tudi pri lajšanju poroda, a le s predhodnim posvetom z zdravnikom. Čaj se svetuje tudi pri črevesnih vnetjih, hemoroidih, vnetjih sečil, ledvičnih kamnih in zastajanju vode v telesu. Lahko se uporabljajo tudi za zdravljenje simptomov blagih vnetij v grlu in ustih ter lajšanje simptomov blage driske. Polaganje svežih malinovih listov naj bi znižalo temperaturo.
Raba v farmaciji
Zaradi pomanjkljivih podatkov o varnosti in učinkovitosti se listi malinjaka v uradni medicini ne uporabljajo. V obliki toplega napitka se listi malinjaka dolga leta tradicionalno uporabljajo za lajšanje simptomov prebavnega trakta, pri vnetjih žrela, ustne votline in grla. Vsebujoče čreslovine na površini sluznice tvorijo zaščitni sloj, ki pomirja razdraženo sluznico in jo varuje pred draženjem. Pod nadzorom zdravnika se včasih lahko uporabljajo tudi za lajšanje poroda, a za tako uporabo nimamo znanstvenih dokazov.
Uporaba pri odraslih
Najpogosteje se uporabljajo posušeni listi za pripravo čaja. V lekarni jih lahko najdete v pripravku Malinovi listi v raztreseni obliki. Eno čajno žličko zdravilnega čaja prelijte s skodelico vrele vode (150 ml), pokrito pustite stati 5 minut in nato precedite. Skodelico sveže pripravljenega čaja v primeru prebavnih težav pijte dvakrat do trikrat dnevno. Priporočamo tudi uporabo Peroralne rehidracijske soli za nadomestitev elektrolitov.
V primeru vnetij žrela in ustne votline čaj grgrajte večkrat na dan.
Čaj ni namenjen za dolgotrajno zdravljenje.
Uporaba pri otrocih
Uporaba pri otrocih in mladostnikih ni priporočljiva.
Uporaba med nosečnostjo in pri dojenju
Uporabo malinovih listov v prvem trimesečju odsvetujemo zaradi možnosti sprožitve krčev. Pripravek se za lajšanje poroda lahko uporablja le pod zdravniškim nadzorom. Zaradi pomanjkljivih podatkov o varnosti in učinkovitosti prav tako odsvetujemo njihovo uporabo med dojenjem. Uporaba sadežev med nosečnostjo se šteje kot relativno varna.
Neželeni učinki in medsebojno delovanje
Do sedaj ni znanih veliko podatkov o morebitnih neželenih učinkih malinovih listov in njihovo medsebojno delovanje z drugimi zdravili. Pri določenih uporabnikih so opazili spremembe pri krvnem tlaku. Čreslovine, ki jih vsebujejo tudi malinovi listi, lahko povečajo nevarnost za razvoj rakavih obolenj. Čeprav tega učinka pri malinovih listih še niso potrdili, vam svetujemo previdnost pri dolgotrajni ali pogosti uporabi. Zaradi premajhnega števila podatkov odsvetujemo tudi uporabo med nosečnostjo in pri dojenju ter pri otrocih mlajših od 18 let.
Opozorila in nasveti farmacevta
Pripravkov iz listov malinjaka ne uporabljamo pri preobčutljivosti ali znani alergiji. Čezmerno uživanje čreslovin ni priporočljivo. Pri težavah z drisko je potrebno piti dovolj velike količine vode. Da bi se izognili dehidraciji v prvi vrsti predlagamo uporabo Peroralne rehidracijske soli za pripravo napitka. V kolikor se prebavne težave ob uporabi pripravka ne izboljšajo v nekaj dneh oz. se pojavi vročina, je terapijo treba prekiniti in se posvetovati z zdravnikom.
Literatura:
- 1. Uradni list Republike Slovenije 103/2008. Seznam zdravilnih zelišč. https://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-103-04369-OB~P001-0000.PDF. Dostop: 20.6.2020.
- Eppinger M, Hofmann H. Zdravilna zelišča - Enostavno in zanesljivo določanje. 2007: 76.
- 3. European Medicines Agency. Community Herbal Monograph on Rubus idaeus L., folium. http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/medicines/herbal/medicines/herbal_med_000192.jsp&mid=WC0b01ac058001fa1d. Dostop: 20.6.2020
- PDR for Herbal Medicines 4th edition. Thomson Helthcare Inc., 2007: 690 - 691.
Datum priprave informacije: Julij, 2020