Materina dušica, vrtna
Thymus vulgaris L.
Družina: Ustnatice (Lamiaceae)
Uporaba: kašelj, ki spremlja prehladna obolenja, slaba prebava in vetrovi, vnetja ustne sluznice, slab zadah
Uporabni deli: zel (herba), list (folium), eterično olje (aetheroleum)
Pravni položaj:
- H (Rastline, ki se lahko uporabljajo tudi kot živila.)
Predstavitev rastline
Vrtna materina dušica oz. vrtni timijan je aromatično dišeč pritlični grmiček, ki lahko zrase do 50 cm visoko. Pokončni štirirobni poganjki so rahlo dlakavi. Listi s kratkimi peclji so ob robu zavihani, majhni, ozki in spodaj belkasto dlakavi. Cvetovi so majhni, rožnati in pecljati, nakopičeni v zalistju.
Vrtna materina dušica izvira iz Sredozemlja, vendar jo danes gojijo v srednji in vzhodni Evropi, Afriki, Turčiji, Izraelu, Indiji in Združenih državah Amerike.
Uporabni deli rastline
Največkrat uporabljamo zel vrtne materine dušice (osmukani lističi in cvetovi), ki diši aromatično in je rahlo grenkega okusa. Iz nje pripravimo zdravilni čaj (Materina dušica) oz. jo dodamo čajnim mešanicam (Prsni čaj).
Zaradi blagodejnih učinkov pri kašlju je tekoči ekstrakt zeli vrtne materine dušice pogosto sestavina sirupov (Timijanov sirup, Sirup za izkašljevanje za odrasle, Sirup za izkašljevanje za odrasle brez sladkorja).
Uporabljamo tudi eterično olje vrtne materine dušice, ki ga pridobivamo z vodno destilacijo. Dodajamo ga tekočinam za grgranje, zobnim pastam in pripravkom za nego kože.
Nosilci učinka
Zel vrtne materine dušice vsebuje 0,3 do 2,5% eteričnega olja, v katerem sta glavni sestavini fenolni spojini timol (30-70%) in karvakrol (3-15%). Eterično olje vsebuje še številne druge monoterpene, kot so cineol, geraniol, borneol in linalool. Sestava eteričnega olja, predvsem razmerje timola in karvakrola, je odvisna od podnebnih pogojev, rastišča in časa nabiranja. Pozimi je fenolnih spojin manj in prevladuje timol, poleti pa je fenolov v eteričnem olju veliko in med njimi prevladuje karvakrol.
Vrtna materina dušica vsebuje še čreslovine (rožmarinska kislina), grenčine, saponine, smole, pentozan, vitamin B1 (tiamin) ter kavno, klorogensko, oleanolno in ursolno kislino.
Raba v ljudski medicini
Vrtna materina dušica je ena izmed najstarejših začimb, ki jo uporabljamo pri pripravi številnih mesnih in zelenjavnih jedi.
Zdravilni čaj vrtne materine dušice pogosto uporabljamo za lažje izkašljevanje pri kašlju, ki spremlja prehladna obolenja. Vrtna materina dušica zmehča sluz, pospeši izkašljevanje in lajša krče bronhijev.
Pri vneti ustni sluznici in slabem zadahu čaj grgramo. Zunanje ga lahko uporabimo za umivanje ali kot dodatek k kopelim, saj pospešuje krvni obtok, pomirja krče bronhijev in vpliva na kožne nečistote.
Čaj lahko uporabimo tudi za inhalacije.
Raba v farmaciji
Vrtna materina dušica učinkuje pri kašlju (ekspektorant) in vpliva na bronhije, tako da jih razširja (bronhospazmolitik), zato jo uporabljamo pri produktivnem kašlju (pri prehladu, bronhitisu ali oslovskem kašlju). Utekočini sluz v dihalnih poteh (sekretolitik) in pospeši izkašljevanje (sekretomotorik). Glavna učinkovina je eterično olje. Timol, ki ga izločamo tudi preko pljuč, deluje antiseptično in zavre rast bakterij v dihalih ter prebavnih in sečnih organih.
Vrtno materino dušico lahko uporabljamo pri vnetih glasilkah in grlu (raztopine za grgranje), vnetju ustne sluznice in slabem ustnem zadahu. Izboljša tudi prebavo in prepreči nastajanje vetrov (karminativ). Spodbudi izločanje urina (diuretik) in hkrati razkužuje izločala.
Eterično olje je velikokrat sestavni del krem in pripravkov za vtiranje v kožo pri bolečinah v mišicah in sklepih. Eterično olje oz. timol uporabljamo tudi kot konzervans v tekočinah za shranjevanje anatomskih in botaničnih preparatov.
Uporaba pri odraslih
Pri prehladnih obolenjih se odraslim priporoča pitje čaja, kjer prelijemo eno čajno žličko zdravilnega čaja s skodelico vrele vode (150 ml), dobro premešamo, pustimo stati 10 minut in nato precedimo. Dnevno popijemo tri do štiri skodelice sveže pripravljenega čaja.
Pri vneti ustni sluznici in slabem zadahu prelijemo 2 veliki žlici zdravilnega čaja s skodelico vrele vode (150 ml), dobro premešamo, pokrito pustimo stati 10 minut in nato precedimo. Sveže pripravljen čaj uporabimo za grgranje in izpiranje ust.
Kopel pripravimo s poparkom, ki ga nato dodamo vodi za kopel. 100 g zdravilnega čaja prelijemo z enim litrom vrele vode, pokrito pustimo stati 10 do 15 minut, nato odcejeno tekočino dodamo vodni kopeli.
Uporaba pri otrocih
Otroci, starejši od enega leta, lahko pijejo enako pripravljen čaj kot odrasli, vendar v manjših količinah.
Pri otrocih, mlajših od enega leta, pa se priporoča priprava blažjega čaja (polovica odmerka za odrasle), ki ga dajemo v enkratnem odmerku.
Pri dojenčkih in otrocih, mlajših od enega leta, je pred začetkom zdravljenja z materino dušico potreben posvet z zdravnikom.
Uporaba med nosečnostjo in pri dojenju
Nimamo podatkov o varnosti uporabe vrtne materine dušice v nosečnosti in med dojenjem, zato jemanja ne priporočamo brez posveta z zdravnikom.
Neželeni učinki in medsebojno delovanje
Pripravkov z eteričnim oljem timijana ali timolom nikoli ne nanašamo dojenčkom in majhnim otrokom na obraz ali pod nos. Tudi pri vtiranju na prsi in hrbet moramo biti previdni, ker lahko pride do čezmernega izločanja sluzi in posledično do zadušitve. Podobne učinke so opazili tudi pri drugih eteričnih oljih, npr. pri poprovi meti.
V posameznih primerih lahko vrtna materina dušica povzroči preobčutljivostne reakcije in želodčne težave. Preobčutljivost se lahko pojavi pri ljudeh, občutljivih na vrtno materino dušico ali rastline iz družine ustnatic, pri ljudeh, občutljivih na zeleno ali cvetni prah breze, ter pri ljudeh z boleznimi ščitnice. V takih primerih vrtne materine dušice ne uporabljamo.
O medsebojnem delovanju vrtne materine dušice z drugimi zdravili ni poročil.
Opozorila in nasveti farmacevta
Daljša uporaba zobnih past ali ustne vode s timolom lahko povzroči alergične reakcije, zato se priporoča redno menjanje takšnih pripravkov.
Za uporabo timijanovih kopeli velja tako kot za vse zeliščne kopeli, da naj se nikoli ne uporabljajo pri akutnih kožnih obolenjih in večjih kožnih poškodbah, pri težkih infekcijskih boleznih in boleznih z visoko vročino, pri visokem krvnem tlaku in srčnem popuščanju.
Vedeti moramo, da z materino dušico zdravimo le blažje zdravstvene težave. Če se stanje pri prehladnih obolenjih, vnetjih ustne sluznice in slabi prebavi ne izboljša v 7 dneh, ali se celo poslabša, moramo obiskati zdravnika. Prav tako je nujen posvet pri zdravniku, če se pojavi oteženo dihanje, vročina ali gnojni izpljunek.
Zanimivost
V ljudskem zdravilstvu je pri nas bolj znana in priljubljena poljska materina dušica oz. divji timijan. Obstajajo različne podvrste , ki jim v farmacevtski literaturi s skupnim imenom pravimo Thymus serpyllum. Obe, tako vrtna kot poljska materina dušica spadata v družino ustnatic (Lamiaceae). Zanju je značilna prisotnost žlez z eteričnim oljem.
Poljsko materino dušico najdemo po celi Sloveniji na polsuhih tratah, suhih travnikih, med skalovjem in na gozdnih obronkih od nižin do visokogorskega pasu. Nabiramo cvetočo zel (Serppylli herba), ki pa vsebuje bistveno manj eteričnega olja kot vrtna materina dušica in tudi sestava je bolj spremenljiva. Poljski materini dušici pripisujemo protimikrobno delovanje in lajšanje krčev. Velja za dobro pomoč pri želodčnih motnjah in pomanjkanju apetita, kjer igrajo poleg eteričnega olja pomembno vlogo čreslovine in grenke snovi. V ljudski medicini jo uporabljamo tudi za lajšanje kašlja, vendar je manj učinkovita kot vrtna materina dušica.
Literatura
- Uradni list Republike Slovenije 103/2008. Seznam zdravilnih zelišč. https://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-103-04369-OB~P001-0000.PDF . Dostop:13.11.2023.
- Schönfelder I in P. Zdravilne rastline – vodnik. Založba Narava, 2010:252
- Galle-Toplak K. Zdravilne rastline na Slovenskem. Založba Mladinska knjiga, 2015:190 - 191
- Kreft S., Kočevar Glavač N. Sodobna fitoterapija – z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin. SFD, 2013:145 - 148
- E/S/C/O/P Monographs, Second Edition, 2003:505 - 508
- Vademekum 2020, Gorenjske lekarne, Četrta izdaja, 2020:115, 129 – 130, 238 – 239, 240 – 241, 246 – 247
Datum priprave informacije: December, 2023