Možnosti zdravljenja osteoporoze
Osteoporoza je stanje zmanjšane kostne mase, ki pomeni večjo možnost zlomov že pri manjših obremenitvah. Glavni vzroki za razvoj bolezni so: družinska nagnjenost k osteoporozi, pomanjkanje kalcija v prehrani, pomanjkanje gibanja, kajenje, pretirano uživanje alkohola in zgodnja menopavza. Osnovni cilj zdravljenja osteoporoze je preprečevanje zlomov kosti.
Kako lahko sami zmanjšamo tveganje za razvoj osteoporoze?
Za učinkovit boj proti bolezni je pomembno, da posameznik že zgodaj poskrbi za dovolj visoke zaloge kostne mase, zlasti z uravnoteženo prehrano, obogateno s kalcijem in vitaminom D, zdravim načinom življenja brez kajenja in čezmernega pitja alkoholnih pijač ter redno telesno dejavnostjo.
Najbolje je, da po načelih zdrave prehrane zaužijemo okrog 1000 mg kalcija na dan. Naravni viri kalcija so mleko, jogurt, sir, zelenjava (ohrovt, brokoli, por, zelje, kreša, endivija, špinača, soja …), žitarice (polnozrnati izdelki, ovseni kosmiči …), morske ribe, oreški, suho sadje …
Kadar zadostnega vnosa kalcija ne dosežemo samo s prehrano, je potrebno kalcij dodajati v obliki prehranskih dopolnil. V lekarnah je na voljo veliko izdelkov, s katerimi se lahko ob ustrezni prehrani doseže priporočen dnevni odmerek. Nekateri vsebujejo samo kalcij, pri drugih je dodan tudi vitamin D ali drugi minerali in vitamini. Pri izdaji zdravil vam bo lekarniški farmacevt svetoval pravilno uporabo teh izdelkov.
Kako poteka zdravljenje osteoporoze?
Zdravljenje osteoporoze zahteva zdrav življenjski slog. Prehrana mora biti bogata s kalcijem in z beljakovinami. Redna telesna vadba ugodno deluje na kosti, pa tudi na mišice ter na preprečevanje padcev. Izogibati se moramo pretiranem vnosu alkohola in kajenju.
Za zdravljenje osteoporoze z zdravili se zdravniki odločijo na osnovi merjenja mineralne kostne gostote, na osnovi že dokazanih osteoporotičnih zlomov ter ocene dejavnikov tveganja, tudi s pomočjo vprašalnika FRAX.
Pri zdravljenju običajno ni mogoče popraviti kostnine, ki jo je osteoporoza prizadela, temveč se prepreči nadaljnje poslabšanje in zmanjša tveganje za kostne zlome. Pri izbiri zdravila se upošteva vrsto in stopnjo osteoporoze, spol, starost, prisotnost drugih zdravstvenih težav, rezultate krvnih raziskav, tveganje za razvoj drugih bolezni … Zdravila dokazano zmanjšajo tveganje za osteoporozne zlome. Obvezen je dodatek vitamina D. Lahko se uporabljajo zaviralce razgradnje kosti, kot so difosfonati, estrogeni in denosumab. Teriparatid je zdravilo, ki pospešuje gradnjo kosti.
V nadaljevanju so zdravila za zdravljenje osteoporoze razdeljena po načinu delovanja.
Osnova vsakega zdravljenja in preprečevanja osteoporoze je zadosten vnos vitamina D, po potrebi tudi kalcija.
Vitamin D (holekalciferol) in analogi vitamina D (alfakalcidiol) pospešujejo absorpcijo kalcija v črevesju in vgradnjo kalcija v kostnino. Zaradi kopičenja tega vitamina v telesnih tkivih in ker se lahko čezmerno zveča raven kalcija v krvi, je treba zelo natančno upoštevati pravilne odmerke in trajanje zdravljenja. Tudi veliko prehranskih dopolnil s kalcijem vsebuje vitamin D, zato se pred uporabo le-teh posvetujete z zdravnikom ali lekarniškim farmacevtom.
Priporočena dnevna količina kalcija je 1000 do 1200 mg, odvisno od spola, starosti in zdravljenja osteoporoze. Običajno se za dosego dnevnega odmerka priporoča dodatek kalcija v obliki tablet, ki jih zaužijemo s hrano ali po obroku. Ob upoštevanju pravilnih odmerkov se stranski učinki pojavijo zelo redko. Že znani neželeni učinki so pogoste težave z zaprtjem, redko tudi pojav ledvičnih kamnov.
Difosfonati: alendronska kislina, risedronska kislina, ibandronska kislina, zoledronska kislina so zdravila prve izbire za zdravljenje pomenopavzne osteoporoze. Preprečujejo izgubo kostne mase. Zdravila so dosegljiva v obliki tablet, ki jih je potrebno uporabljati v skladu z navodili za jemanje: sočasno zaužita hrana ter druga zdravila zmanjšajo njihovo učinkovanje, jemanje leže ali sede lahko poškoduje sluznico požiralnika, zaužitje s polnim kozarcem navadne vode pa omili želodčne težave. Zoledronska kislina je na voljo v obliki infuzije, ki se daje enkrat letno v ambulantah.
Hormonsko nadomestno zdravljenje z estrogeni se uporablja večinoma pri mlajših ženskah, neposredno po menopavzi. Uporabljajo se tablete ali transdermalni obliži. Zdravljenje upočasni izgubo kostne mase pri ženskah v obdobju po menopavzi, uporaba je možna več let. Ženska se sme zdraviti z estrogeni samo po temeljitem pregledu pri ginekologu, potrebni so tudi redni kontrolni pregledi dojk.
Denosumab je biološko zdravilo. Za zdravljenje osteoporoze se pri določenih bolnicah s pomenopavzno osteoporozo daje v obliki ene podkožne injekcije vsakih 6 mesecev.
Teriparatid je biološko zdravilo, ki spodbuja tvorbo nove, kakovostne kosti. Za zdravljenje osteoporoze se le pri določenih bolnikih daje v obliki podkožne injekcije enkrat na dan.
Vloga bolnika pri zdravljenju osteoporoze
Za zdravljenje osteoporoze je torej na voljo več zdravil. K uspešnosti zdravljenja bistveno prispeva bolnica/bolnik z rednim jemanjem zdravil, skladno z navodili za jemanje zdravil, ki jih dobi pri zdravniku in pri farmacevtu ob izdaji zdravila v lekarni. Pred uporabo zdravila je potrebno natančno prebrati priloženo navodilo za uporabo. Odmerkov zdravil se ne sme spreminjati ali zdravljenja prekiniti, ne da bi se prej posvetovali z zdravnikom. Rezultati študij kažejo, da je neredno jemanje zdravil povezano s slabšo učinkovitostjo zdravljenja. Natančno je potrebno upoštevati tudi navodila glede jemanja posameznih zdravil in njihovega shranjevanja. Zaradi možnega neželenega medsebojnega delovanja z drugimi zdravili je treba zdravniku ali farmacevtu povedati, če bolnik jemlje ali je pred kratkim jemal katerokoli drugo zdravilo, tudi če ga dobi brez recepta. Pomembno je, da bolnik spremlja tudi morebitne neželene učinke zdravil in o tem poroča zdravniku in farmacevtu.
Poleg zdravljenja z zdravili je potrebno skrbeti za uravnoteženo prehrano in primerno telesno dejavnost.
Datum priprave informacije: Julij, 2024