Pravilna in varna uporaba protibolečinskih zdravil
Protibolečinska zdravila, pravimo jim tudi analgetiki, se uporabljajo za lajšanje in odpravljanje bolečine. Sem sodijo paracetamol, nesteroidna protivnetna zdravila in opiodni analgetiki. Pri lajšanju blagih do zmernih bolečin, ki trajajo le krajši čas, se najpogosteje odločamo za analgetike, ki so na voljo brez recepta, pri močnejših bolečinah pa ta zdravila običajno predpiše zdravnik.
Analgetik lahko lajša bolečine različnega izvora
Dobro je vedeti, da lahko analgetično zdravilo uporabimo ob različnih bolečinah; na primer pri glavobolu, bolečinah v mišicah, bolečih menstruacijah, zobobolu. Analgetična učinkovina je pogosto tudi sestavina kombiniranih zdravil za lajšanje težav pri gripi in prehladu. Nekateri analgetiki (paracetamol, acetilsalicilna kislina, nesteroidna protivnetna zdravila) hkrati tudi znižujejo povišano telesno temperaturo. Vedeti moramo, da je enaka učinkovina na voljo v zdravilih različnih proizvajalcev, v različnih farmacevtskih oblikah (na primer kot sirup, tablete, svečke), nekatere so hkrati na voljo na recept in brez recepta. Navedeno je še posebej potrebno upoštevati pri odmerjanju, da ne pride do prekomernega odmerjanja.
Analgetiki so na voljo v različnih oblikah
Najpogosteje analgetike zaužijemo v obliki tablet, kapsul ali sirupa. Če gre za nesteroidna protivnetna zdravila se jih praviloma vzame s kozarcem vode, najbolje po jedi, saj se s tem zmanjša neposredni škodljivi vpliv na sluznico želodca. V kolikor imajo tablete ali kapsule gastrorezistentno oblogo, jih praviloma zaužijemo cele in to na prazen želodec. Opiodni analgetiki pa so na voljo tudi kot transdermalni obliži, kapljice in v obliki mešanice raztopine za analgetične črpalke. Nekateri analgetiki so namenjeni lajšanju lokalne bolečine, zlasti nesteroidna protivnetna zdravila v obliki mazil in gelov.
Trajanje zdravljenja z analgetiki je različno
Običajno analgetike uporabljamo le krajši čas, dokler je prisotno stanje (na primer poškodba), ki povzroča bolečino. Samozdravljenje bolečine praviloma na sme trajati dlje kot 3 do 7 dni. Pri bolečini, ki jo zdravimo z zdravili na recept, moramo upoštevati navodila zdravnika, ki tudi določi trajanje zdravljenja. Pomemben podatek, ki ga mora bolnik poznati pri analgetikih, je najvišji enkratni odmerek ter najvišji dnevni odmerek. Pri dolgotrajni bolečini lahko analgetike uporabljamo redno, dlje časa. Zlasti dolgotrajna in prekomerna uporaba analgetikov lahko vodi do hujših zdravstvenih težav - ob tovrstni uporabi paracetamola se lahko poškodujejo jetra, nesteroidna protivnetna zdravila škodujejo sluznici prebavil, opiati pa poleg drugih neželenih učinkov lahko povzročijo tudi odvisnost. Pretirana raba analgetikov lahko povzroča z analgetiki povzročen glavobol.
Neželeni učinki nastopijo zlasti ob nepravilni uporabi
Pri jemanju nesteroidnih protivnetnih zdravil je nevarno njihovo škodljivo delovanje na želodčno sluznico z možnostjo krvavitve, ob visokih odmerkih in dolgotrajni uporabi tudi na ledvice in srčno-žilni sistem. Zdravila s protivnetnim in protirevmatičnim delovanjem nanašamo le na nepoškodovano kožo. Med uporabo in še dva tedna po prenehanju se ne sme izpostavljati soncu tistih delov kože, kjer je bilo zdravilo naneseno. Opioidni analgetiki lahko povzročijo zaprtje, slabost in bruhanje ter zaspanost, vrtoglavico in manjšo zbranost, kar prispeva tudi k zmanjšani sposobnosti upravljanja vozil in strojev, zato je v času zdravljenja z opioidnimi analgetiki le-to povsem prepovedano. Na to opozarja tudi poln trikotnik rdeče barve na zunanji ovojnini zdravila.
Zaradi neželenih učinkov nekaterih analgetikov lahko zdravnik sočasno predpiše dodatna zdravila. Primer so zdravila za lajšanje zaprtja in bruhanja pri uporabi opioidnih analgetikov ali zdravila za zaščito želodčne sluznice (zaviralci protonskih črpalk) pri uporabi nesteroidnih protivnetnih zdravil, še zlasti pri starejših, sočasni uporabi nekaterih drugih zdravil ter dolgotrajni uporabi. Za zmanjšanje neželenih učinkov se pri izbiri analgetika upošteva tudi možnost neželenega medsebojnega delovanja zdravil.
Pozornost pri shranjevanju analgetikov
Analgetiki spadajo med tiste skupine zdravil, pri katerih je večja možnost zlorabe v nemedicinske namene, zato je potrebna posebna pozornost pri shranjevanju teh zdravil. Velik del zastrupitev z zdravili je namreč ravno posledica namerne ali nenamerne pretirane uporabe protibolečinskih zdravil. Pri otrocih posebej pogosto pride do nenamernih zastrupitev s paracetamolom v obliki sirupa. Analgetike kot vsa ostala zdravila hranite skupaj na enem mestu, zunaj dosega otrok in pod nadzorom.
Protibolečinska zdravila so varna, če jih jemljemo skladno z navodili zdravnika in farmacevta oziroma s priloženimi navodili za uporabo. K varni uporabi te skupine zdravil lahko z upoštevanjem navodil veliko prispeva bolnik. V primeru vprašanj o analgetikih vam lahko pomaga tudi lekarniški farmacevt.
Datum priprave informacije: Julij, 2024