Urinska inkontinenca
Urinska inkontinenca (UI) ali nenadzorovano uhajanje urina je pogosta in neprijetna težava, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih in pri obeh spolih, ženske prizadene približno 3x pogosteje. Bolnikom poleg higienskih in zdravstvenih predstavlja tudi socialne težave. Osebe se mnogokrat počutijo neprijetno, težav se sramujejo in jih pogosto skrivajo pred okolico. Lahko se začnejo umikati tudi iz družabnega življenja ali izogibati dejavnostim, ki so jih poprej veselile.
Kaj povzroča nastanek inkontinence?
Za zadrževanje vode v mehurju in za odvajanje vode je pomembno usklajeno delovanje sečnice in mehurja. Poznamo več različnih tipov inkontinence: stresna UI (vzrok je oslabljen zaporni mehanizem vratu sečnega mehurja, do uhajanja urina pride na primer ob kašljanju, smejanju, telovadbi), urgentna UI (posledica prekomerno aktivnega sečnega mehurja, na primer kadar želi oseba urinirati, a ji urin prehitro uide; okvara lahko kot posledica možganske kapi, Alzheimerjeve, Parkinsonove bolezni, multiple skleroze), mešana UI (prepletajo se znaki obeh zgoraj navedenih inkontinenc, značilna za ženske), pretočna UI (nenehno uhajanje urina, ki ga povzroči prenapolnjen sečni mehur, pogosto jo srečamo pri moških z benignim-nerakavim povečanjem prostate).
Zdravila pri urinski inkontinenci
Zdravila so na voljo le na zdravniški recept po temeljiti anamnezi in diagnostiki. Zdravnikom je pri tem lahko v pomoč vodenje dnevnika, ki omogoča oceno dnevno zaužite tekočine, količino izločenega urina, dnevnih epizod odvajanja vode oziroma epizod inkontinenc.
Zdravila se uporabljajo za zdravljenje simptomov prekomerno aktivnega sečnega mehurja. Omogočajo, da oseba lahko dlje časa počaka, preden gre na stranišče in povečajo količino urina, ki jo lahko drži mehur. Najobsežnejša je skupina antiholinergikov (tolterodin, solifenacin, darifenacin, fezoterodin). Nekoliko novejše zdravilo pri nas je mirabegron, ki sprošča mišice mehurja z delovanjem na adrenergičnih receptorjih. Pri izboru zdravila se pozornost namenja istočasnim obolenjem, medsebojnemu delovanju med zdravili, spolu in starosti. Upošteva pa se tudi morebitne neželene učinke (pri antiholinergikih so med pogostejšimi suha usta, motnje prilagajanja vida, utrujenost, glavobol, bolečine v trebuhu, slabost ter pri mirabegronu prehiter utrip srca, okužba sečil, atrijska fibrilacija, vpliv na krvni tlak). Odmerjanje zdravil je 1x dnevno. Zdravila je potrebno jemati vsaj štiri tedne, da se izrazi njihov učinek v polnosti.
Zdravljenje stresne UI z zdravili nima večjega pomena. Priporočen je trening mišic medeničnega dna (Keglove vaje). Uporabljajo se lahko tudi električni stimulatorji ali vaginalne uteži. Redko se pri ženskah v postmenopavzalnem obdobju uporablja lokalno apliciran estrogen. V določenih primerih je potrebno kirurško zdravljenje.
Pretočno UI pri moških zdravimo z alfa-adrenergičnimi blokatorji. V Sloveniji poznamo učinkovine terazosin, doksazosin in tamsulozin, ki se uporabljajo za zdravljenje šibkega in/ali pogostega uriniranja. Ta zdravila sproščajo mišice, ki obkrožajo vrat mehurja in prostato, in s tem olajšajo uriniranje. Učinek se pojavi v nekaj dneh ali tednih. Uporabljajo se tudi inhibitorji 5-alfa reduktaze: finasterid in dutasterid. Ti zmanjšujejo povečano prostato, lajšajo težave pri mokrenju ter zmanjšajo nevarnost za nenadno zaporo seča in potrebo po operaciji. Njihov učinek se izrazi kasneje, po 6-12 mesecih. Vsa zdravila so dosegljiva le na zdravniški recept.
Samozdravljenje
Pri blažjih zdravstvenih težavah lahko sami pripomoremo k izboljšanju stanja z nekaterimi nefarmakološki ukrepi (zmanjšanje uživanja kofeina, ustrezna prilagoditev količine dnevno zaužite tekočine, treniranje mehurja in mišic medeničnega dna…). Pri UI zaradi benigne povečane prostate se po predhodnem zdravniškem pregledu lahko uporablja zdravilo rastlinskega izvora iz plodu palmeta (žagastolistne palme). Na voljo so nekateri prehranski dodatki, ki vsebujejo koprivo, oljno repico ali kombinacije, za katere pa je manj dokazov o učinkovitosti. Na osnovi ljudskega izročila pa pri težavah z mokrenjem uporabljamo tudi seme buče, zel drobnocvetnega vrbovca in koprivne korenine.
Medicinski pripomočki pri urinski inkontinenci
Pripomočki, ki zaščitijo pred iztekanjem urina ter neprijetnimi vonjavami in vlago so v obliki hlačnih predlog oz. vložkov, plenic, hlačnih plenic. Na voljo so za oba spola in se jih lahko kupi. Uvrščeni so tudi na listo pripomočkov v okviru zdravstvenega zavarovanja, bolniku pripadajo glede na stopnjo inkontinence, ki je opredeljena s količino nenadzorovanega uhajanja urina. Zdravnik jih ob izpolnjevanju zahtevanih pogojev lahko predpiše na naročilnico.
Izdelki za nego kože pri urinski inkontinenci
Nenehno draženje kože z urinom lahko povzroča vnetje kože. Potrebno je uporabljati kvalitetne predloge in jih dovolj pogosto menjati. Pomembno je čiščenje, nega in zaščita kože. Uporabljamo čistilna sredstva z ustrezno pH vrednostjo, brez pretiranih dišav in barvil. Lahko se uporabljajo vlažilni robčki, čistilne kreme in pene, ki jih ni potrebno izpirati. Poleg čiščenja je namen teh izdelkov tudi, da kožo nahranijo in negujejo. Po čiščenju kože je treba zaščititi razdraženo kožo v predelu genitalij. Za zaščito kože pred škodljivimi vplivi izločkov in vlage pod mokrimi plenicami lahko uporabimo Karitejevo mazilo ali Hladilno mazilo.
Težava z zadrževanjem urina je v velikih primerih lahko rešljiva ali vsaj ustrezno obvladljiva, zato ni potrebno, da jo sprejemamo kot nekaj normalnega, kar pride s starostjo. V lekarnah imamo na voljo mnogo pripomočkov in negovalnih izdelkov za lajšanje težav pri urinski inkontinenci, na voljo smo vam tudi za strokovni posvet.
Datum priprave informacije: Februar, 2020
Pripravil-a: Polona Gabrovšek, mag. farm.