Prebavne težave na počitnicah
Prebavne težave sodijo med pogoste neprijetnosti na počitnicah. Nastanejo zaradi sprememb v prehranjevalnih navadah ali okolju, največkrat pa sta vzrok okužena hrana in voda. Najpogostejša prebavna težava je driska, nemalokrat pa nastopijo tudi želodčne težave in zaprtje.
Driska
Driska je največkrat posledica uživanja okužene hrane in vode. O driski govorimo, ko pride do najmanj treh odvajanj tekočega blata v 24 urah. Pogosto nastopi nenadno z bolečinami v trebuhu, napihnjenostjo, tudi s siljenjem na bruhanje in bruhanjem. Lahko je pridružena tudi vročina. Običajno se pojavi v prvih dneh po spremembi okolja in navadno hitro izzveni.
Pomembno je preprečevanje nastopa driske s skrbno izbiro hrane in pijače ter higieno rok.
Upoštevamo splošne ukrepe:
- hrana: vedno jemo sveže pripravljeno hrano, ki je dobro pečena ali kuhana, uživamo sadje in zelenjavo, ki jo lahko sami olupimo;
- voda: pijemo in umivamo zobe z ustekleničeno ali prekuhano vodo, pijačam ne dodajamo ledu
- umivanje rok: redno umivamo roke s čisto vodo in milom, kjer to ni mogoče, uporabimo čistilne robčke.
Pri zdravljenju driske je pri vseh obolelih izjemno pomembno nadomeščanje izgubljene tekočine in soli. V ta namen je dobro, da imamo v potovalni lekarni rehidracijsko sol, ki jo raztopimo v neoporečni vodi, nato pa počasi pijemo, po požirkih. S tem nadomestimo izgubljene elektrolite, glukozo in tekočino. Rehidracija (nadomeščanje vode in elektrolitov) je še zlasti pomembna pri majhnih otrocih, nosečnicah in starejših osebah. Pri driski lahko uporabimo tudi probiotike, kot preventivno ali podporno zdravljenje, saj vzpostavljajo in vzdržujejo normalno črevesno mikrofloro. Pomagajo tudi pri napenjanju in drugih prebavnih motnjah. Lahko uporabimo tudi izdelke s silicijevim gelom, ki nase veže povzročitelje prebavnih težav in pospeši njihovo izločanje iz telesa.
Drisko je v določenih primerih nujno treba zdraviti pod zdravniškim nadzorom. Še posebej smo pozorni, če je blato krvavo, ob pojavu vročine, ob hujši izsušenosti zaradi pogostega odvajanja vodenega blata, spremljajočega bruhanja ali visokih temperatur v okolju. Za posvet z zdravnikom se odločimo tudi, kadar driska nastopi pri mlajših otrocih ali starejših osebah, še posebej s kroničnimi obolenji.
Zaprtje
Ob spremembi okolja nemalokrat nastopi tudi zaprtje, ko blato odvajamo manjkrat kot običajno ali pa je blato trdo.
Zaprtju se lahko izognemo z zadostnim vnosom tekočine, vlaknin in primerno telesno aktivnostjo.
Kadar s temu ukrepi ne moremo preprečiti zaprtja ali zaprtje traja več dni, lahko posežemo po odvajalu. Izdelke z laktulozo ali makrogoli lahko uporabimo za mehčanje blata. Glicerinske svečke ali svečke, ki sproščajo ogljikov dioksid, v kratkem času sprožijo refleks za izpraznitev črevesa. Kontaktna odvajala, kot so bisakodil, sena in krhlika ali izvlečki iz teh zdravilnih rastlin, spodbujajo izločanje blata s povečano gibljivostjo debelega črevesa in povečanjem drsljivosti blata. Pri odločitvi za odvajalo preverimo, ali se lahko uporablja pri mlajših osebah, nosečnicah in doječih materah. Zdravnika obiščemo, kadar pri zaprtju na blatu opazimo kri, imamo spremljajoče hude bolečine v trebuhu ali blage do zmerne bolečine, ki trajajo dlje časa.
Želodčne težave
Spremenjen prehranjevalni ritem in preizkušanje lokalnih kulinaričnih jedi lahko porušita občutljivo ravnotežje v želodcu in s tem sprožita večje izločanje želodčne kisline. Nastopijo težave, kot so napenjanje v želodcu, kislo spahovanje, bolečina v želodcu.
To preprečimo tako, da se izogibamo preveč mastni in pekoči hrani ter nezdravim navadam, kot so kajenje in pitje alkoholnih pijač.
Pri lajšanju želodčnih težav si lahko pomagamo tudi z zdravili, ki nevtralizirajo odvečno želodčno kislino (antacidi) ali zdravili, ki zavirajo zvečano izločanje želodčne kisline (zaviralci protonske črpalke). Težave lahko odpravimo tudi z zdravilnimi rastlinami, kot so poprova meta, melisa, rman, kumina, kamilica. Tako blažimo razdraženost v želodcu, napihnjenost in krče v prebavilih. Izdelki z zdravilnimi rastlinami so na voljo v obliki čajev ali kapljic.
Že pred odhodom na počitnice povprašajte v lekarni, kako ukrepati ob prebavnih težavah in katere izdelke je dobro imeti v počitniški lekarni.
Datum priprave informacije: Junij, 2024