Kako izbrati počitniško lekarno za otroke?
|
Zaščita pred sonncem
|
Oskrba rane
|
Zniževanje povišane telesne temperature in/ali lajšanje bolečine
|
Alergija, piki žuželk
|
Prebavne težave
|
Okužbe v ustni votlini in žrelu
|
Potovalna slabost
|
Slika: http://clipartsign.com/image/31952/
Kaj naj vsebuje vsaka počitniška lekarna za otroke?
Poleti je zelo pomembno, da poskrbimo za zaščito otroške kože pred soncem. S seboj vzamemo izdelke s primernim zaščitnim faktorjem. Pri otrocih posegamo po faktorjih z visoko in zelo visoko zaščito.
Za oskrbo ran (udarnin, ureznin in ostalih površinskih ran) pripravimo obvezilni material, kot so sterilna gaza, povoji (manjših velikosti), varnostne zaponke, vodoodporni obliži (za otroke so še posebej privlačni obliži s tiskanim motivom risanih junakov), trakovi za brezšivno zapiranje manjših ran, dodamo tudi škarje. Počitniška lekarna naj vsebuje tudi razkužilo za rane, ki naj ne vsebuje alkohola, da otroka »ne peče«. Z mazilom za rane bomo prispevali k hitrejšemu celjenju blažjih površinskih poškodb kože. Dobro je, da je na dosegu rok tudi pinceta in sterilna igla (za odstranjevanje klopov ali tujkov - na primer v pomoč pri odstranjevanju bodic morskega ježka).
Pripravimo tudi zdravila za zniževanje povišane telesne temperature oziroma lajšanje bolečine, paracetamol ali ibuprofen. Izberemo tako farmacevtsko obliko, ki bo ustrezala starosti in teži otroka (na primer za dojenčke svečke, za manjše otroke sirup).
Pogostejše zdravstvene težave pri otrocih
Še posebno v poletnem času v počitniško lekarno dodamo sredstva za zaščito pred piki žuželk (repelenti) in izdelke za odpravljanje težav po piku. Glede na pretekle izkušnje, še posebej o že znani otrokovi preobčutljivosti na pike žuželk, dodamo tudi zdravila proti alergijam in za blažitev težav pri alergijah, ki jih imenujemo antihistaminiki. Uporabimo jih lahko na primer tudi ob alergijski reakciji po piku žuželk ali stiku z ožigalkarji. Otroci, ki so kdaj že doživeli težjo alergijsko reakcijo, morajo s seboj vedno imeti set za samopomoč z zdravili, ki jih je predpisal zdravnik.
Prebavne težave so pogost spremljevalec počitniških dni, zato lahko pripravimo tako izdelke za lajšanje težav pri driski kot tudi pri zaprtju. Kot preventivo in podporno zdravljenje pri driskah, napenjanju in drugih prebavnih motnjah, lahko uporabimo probiotike. V lekarnah so na voljo tudi izdelki, ki v prebavnem traktu nase vežejo škodljive snovi, ki povzročajo drisko. Ob driski, prekomernemu potenju ali bruhanju, je treba nadomestiti velike izgube vode in elektrolitov, zato naj bo dosegljiva tudi peroralna rehidracijska sol, ki jo, raztopljeno v vodi, otroku dajemo previdno, večkrat dnevno v manjših količinah. Ob znakih dehidracije je nujen posvet z zdravnikom.
Kadar je zaprtje posledica spremenjene prehrane ali spremembe ustaljenega načina odvajanja, si lahko pomagamo z osmoznim odvajalom z laktulozo ali z odvajali, ki povečujejo volumen blata. Kadar zaprtje traja že več dni, lahko uporabimo glicerinske svečke ali svečke, ki s sproščanjem ogljikovega dioksida sprožijo refleks za izpraznitev črevesa.
Veliko otrok ima težave s potovalno slabostjo, ki jo lahko izzovejo različna transportna sredstva. Za preprečevanje slabosti, bruhanja in/ali vrtoglavice, povezane s potovalno boleznijo, lahko otroku pomagamo z zdravilom v obliki tablet, ki vsebuje učinkovino difenhidramin in je v lekarnah dosegljivo brez recepta. Primerno je za starejše otroke. Na voljo so tudi homeopatska zdravila za lajšanje težav s slabostjo, ki jih izberemo na podlagi simptomov, prehranska dopolnila z izvlečkom ingverja, in nekateri pripomočki, kot na primer zapestnice z delovanjem na akupresurne točke.
Za lokalno zdravljenje blažjih okužb v ustni votlini in žrelu si pripravimo antiseptike. Za otroke, ki že znajo raztopiti različne trdne oblike v ustih (npr. trdne bonbone), so na voljo v obliki pastil, za mlajše pa tudi v obliki razpršila. Kadar v kratkem pričakujemo prihod novih zobkov, pripravimo tudi izdelke za lajšanje bolečine v ustni votlini v obliki gela ali kapljic.
Ob blagem vnetju ušes si krajši čas lahko pomagamo s kapljicami za ušesa, ki olajšajo bolečine v ušesih. Kadar pričakujemo, da bo velik del aktivnosti potekal v vodi, za otroka s pogostimi vnetji ušes pripravimo tudi ušesne čepke, ki so vodoodporni in se prilegajo velikosti ušes.
Posebno pozornost namenimo tudi pravilnemu shranjevanju počitniške lekarne. Najbolje jo je hraniti na enem mestu, v posebnih torbicah ali škatlah, ki ne prepuščajo svetlobe in vlage. Pazimo na primerno temperaturo shranjevanja zdravil, ki običajno ne sme biti višja od 25 °C. Še posebno pazljivo shranjujmo tista zdravila, ki zahtevajo posebne pogoje shranjevanja (inzulini, biološka zdravila …).
Ne pozabimo tudi na zdravila, ki jih otrok dobi na recept in jih mora redno jemati!
Za vsako zdravilo se s farmacevtom ali zdravnikom posvetujmo o pravilni uporabi. S seboj vzemimo tudi priloženo navodilo za uporabo.
Datum priprave informacije: Maj, 2024